Rusové vyjdou do ulic. Dívka školí demonstranty, jak se před policisty mají vydávat za Američany

Až vás budou zatýkat, řekněte policistům "I am gonna call my lawyer," radí tato mladá Ruska na síti Tik Tok a předvádí věrohodný americký přízvuk  (Tik Tok)

Až vás budou zatýkat, řekněte policistům "I am gonna call my lawyer," radí tato mladá Ruska na síti Tik Tok a předvádí věrohodný americký přízvuk | FOTO: Tik Tok

Rusové se v sobotu ve 2 odpoledne chystají do ulic. Reagují tak na výzvu pronásledovaného opozičního politika Alexeje Navalného, který na videu z policejní stanice vyzval k demonstracím ve všech městech. Největší přípravy se odehrávají na internetu, kde, jak varuje nezávislý ruský deník, má ale nejspíš navrch Kreml.

Nadcházejících demonstrací se podle signálů ze sociálních sítí účastní především mladí lidé. Jednou z nich je i autorka videa ze sítě Tik Tok, která předvádí, jak se při případném zatýkání před policisty vydávat za Američany. Její instruktáž, na niž upozornil moskevský korespondent Financial Times Max Sedon, vzbudila ohlas mezi Američany na Twitteru, kteří se baví její směsicí jižanského a dalších přízvuků a upozorňují, na které souhlásky dává nepatřičný důraz, zároveň se ale zhusta shodují na tom, že by se nechali dokonale zmást a za Američanku by ji – alespoň v rozhodující okamžik – určitě považovali.

 

Nakolik kvílející mládežníci odkazující na zapomenutý americký pas v hotelu a hrozící právníkem, obelstí mlátičky z putinovských pořádkových sil, ale není zdaleka ta nejdůležitější otázka. Na tu upozorňuje šéfkomentátor nezávislého deníku Novaja Gazeta Dmitrj Muratov v rozhovoru pro nezávislou televizní stanici Dožď. Je mu totiž podezřelý velký zájem, který o sobotní demonstraci projevují mladiství. „V Rusku existují právní předpisy, které zakazují účast nezletilých na různých politických akcích,“ připomíná. V této souvislosti zaznamenal, že na TikToku, kde hlavní publikum tvoří mladiství ve věku od 14 do 18 let, ale i nezletilí do 14 let, se objevilo několik tisíc účtů vyzývajících ke strhávání Putinových portrétů ze školních tříd. Kreml podle Muratova chystá monstrpoces, v němž naoko půjde o ochranu mladistvých.

„Rodiče těch dětí, které vyjdou do ulic, podají žaloby bezprostředně po skončení této akce, v těchto žalobách budou požadovat, aby osoby odpovědné za tyto výzvy byly přivedeny k trestní odpovědnosti. Začne obrovský proces, v němž ti, kteří jsou aktivními podporovateli demonstrace plánované na 23. ledna, budou přibiti na pranýř za to, že se nezdráhají používat děti ke svým cílům,“ varuje novinář. Podle něj se bude režim dušovat, že nikoli on, ale opoziční síly ohrožují nezletilé svou nelegální politickou činností, pročež proti nim zahájí desítky soudních řízení, jejichž prostřednictvím zásadně utlumí opozici.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]