Rusové vystupňovali peněžní dary pro Johnsonovy konzervativce

repro: opendemocracy.net

Boris Johnson a magnát Alexander Temerko | FOTO: repro: opendemocracy.net

Nové vyšetřování odhaluje, že Konzervativní strana britského předsedy vlády Borise Johnsona získala v uplynulém roce od ruských dárců velké finanční částky. Píše o tom server Businessinsider.com. Zpráva se objevuje v době, kdy Johnsonova vláda nadále blokuje zveřejnění zprávy o ruském vlivu na referendum o brexitu.

Šetření nezávislé mediální platformy OpenDemocracy zjistilo, že britská Konzervativní strana obdržela od listopadu 2018 do minulého měsíce od ruských obchodních manažerů a jejich spolupracovníků nejméně 498 850 liber (642 tisíc dolarů) To je skok oproti předchozímu toku, kdy tyto dary činily jen asi 350 tisíc liber. Zvýšený tlak na konzervativní stranu, aby přerušila vazby na ruské oligarchy kvůli útoku novičokem na Sergeje Skripala a Julii Skripalovou v Salisbury, tak nebyly vyslyšeny. Pozornost také budí informace Sunday Times, že Johnsonův hlavní stratég Dominic Cummings trávil v 90. letech nějaký čas v Rusku.

Mezi hlavní dárce konzervativní strany v posledních měsících patřila Ljuba Černuchinová, jejíž manžel Vladimir působil jako ministr financí pod ruským prezidentem Vladimirem Putinem v prvním desetiletí. Jak Businessinsider uvádí, „za poslední rok darovala 450 tisíc liber. V roce 2014 zaplatila 160 tisíc liber za tenisovou hru s Johnsonem a s bývalým premiérem Davidem Cameronem a dalších 30 tisíc liber za večeři se současným ministrem školství Gavinem Williamsonem. Černuchinová počátkem tohoto roku povečeřela i s bývalou premiérkou Theresou Mayovou a řadou ženských členů kabinetu, a to poté, co darovala 135 tisíc liber ve sbírce pro Konzervativní stranu.

K dalším dárcům patří třeba londýnská společnost pro public relations New Century Media. Ta byla placena ruskou vládou za vytváření pozitivního obrazu Ruska v Británii. Platili i ruský bankéř Lev Michejev a energetický magnát Alexander Temerko.

Konzervativní strana ale tvrdí, že nepřijímá zahraniční dary, což by bylo nezákonné, a že tito lidé jsou mnoho let britskými občany.

Mezitím Johnsonova vláda odmítla zveřejnit zprávu o možném ruském zasahování do britského referenda o brexitu v roce 2016. Zpravodajský výbor britského parlamentu ji Johnsonovi poslal už před několika týdny, ale předseda vlády ji musí ještě podepsat a zveřejnit. To se ale očekává až po prosincových volbách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner