Rusové z velvyslanectví v Berlíně mají výhled na celu Alexeje Navalného

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj (ČTK)

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj | FOTO: ČTK

Naproti ruskému velvyslanectví v Berlíně vznikla kopie cely, kam ruská vězeňská správa za trest pravidelně posílá vězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného. Celu v Berlíně podle zpravodajského portálu Meduza vytvořili Navalného spolupracovníci.

Objekt ještě není otevřený a soudě podle fotografií se na něm provádějí poslední úpravy. Tvoří ho betonový kvádr se strohou místností uvnitř, do níž lze nahlédnout přes zamřížované dveře.

Alexej Navalnyj (ČTK)

Cela má malé okénko a je vybavena pryčnou, oprýskaným umyvadlem a tureckým záchodem, který není nijak oddělen od zbytku místnosti. Při otevření objektu, které je plánováno na dnešek, má na místě vystoupit Navalného spolupracovník Leonid Volkov a také opozičníkův bratr Oleg.

Navalného za posledního půl roku poslali na samotku desetkrát. Naposledy na silvestra na 15 dní za to, že se myl v nepovolený čas. Advokát Navalného Vadim Kobzev upozorňoval, že jeho klient pobývá v cele, přestože má vysokou horečku a kašel, a že se mu nedostává zdravotní pomoci.

Navalnyj si odpykává několikaletý trest v trestanecké kolonii ve Vladimirské oblasti východně od Moskvy. Kritici režimu ruského prezidenta Vladimira Putina považují obvinění proti opozičníkovi za vykonstruovaná a politicky motivovaná.

V polovině ledna uplynuly dva roky od Navalného zatčení. Policie opozičního lídra zadržela bezprostředně po jeho návratu z Německa, kde se léčil z následků otravy bojovou jedovatou látkou ze skupiny novičok, kterou utrpěl v Rusku. Navalnyj otravu přičítá ruské tajné službě FSB a přímo Putinovi. Kreml to popírá a zpochybňuje samotný fakt, že byl opozičník otráven. Zjištění západních expertů, kteří potvrdili přítomnost bojové látky v Navalného organismu, nicméně vedla Západ k uvalení dalších sankcí na Rusko.