Rusové zabíjeli civilisty ve velkém. V Kyjevské oblasti bylo zatím nalezeno 410 obětí

Zničená ruská vojenská technika v Nádražní ulici ve městě Buča u Kyjeva (Mvs.gov.ua, CC BY 4.0 (https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115859487))

Zničená ruská vojenská technika v Nádražní ulici ve městě Buča u Kyjeva | FOTO: Mvs.gov.ua, CC BY 4.0 (https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115859487)

Po odchodu ruských jednotek z některých regionů nacházejí Ukrajinci další těla zabitých civilistů, dosud jich objevili nejméně 400, informovala dnes s odvoláním na místní představitele stanice CNN. Ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová podle agentury Ukrinform sdělila, že z Kyjevské oblasti úřady dosud odvezly těla 410 zabitých civilistů.

„Prokurátoři a další specialisté zatím ohledali 140 z nich,“ uvedla Venediktovová, podle níž úřady při vyšetřování pracují s místními obyvateli, dohledávají svědky, oběti, shromažďují fotografie nebo videozáznamy. „Lidé jsou vyděšení, unavení a ztrápení, zažili hrůzu. To také vyžaduje čas a profesionální přístup, aby se vše správně zaznamenalo a nepřišli jsme o šanci najít a potrestat viníky,“ podotkla prokurátorka.

Eric Drooker

Snahu najít místní obyvatele, kteří zůstali ve městech pod ruskou okupací, ztěžuje přítomnost min, uvedl podle CNN ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj. „V některých městech (v Kyjevské oblasti) jsou cesty zaminované. Záchranáři říkají, že postupují krok za krokem a neuvádějí počty zabitých civilistů. Budou jich samozřejmě stovky. Mnoho místních lidí se pohřešuje,“ prohlásil Monastyrskyj.

Podle jeho poradce Vadyma Denysenka bylo v Kyjevské oblasti nalezeno přibližně 400 mrtvých civilistů, konkrétně jmenoval obce Buča, Irpiň nebo Hostomel. Jde však podle něj pouze o předběžné údaje.

Zprávy o vyvraždění stovek civilistů v ukrajinském městě Buča během jeho asi měsíc trvající ruské okupace vyvolaly o víkendu pobouření u ukrajinských i západních představitelů. Ukrajinské úřady i svědci uvedli, že ruští vojáci v Buči zabili stovky civilistů. Mrtví jsou v masovém hrobě, těla ale ležela i na ulicích, některá z nich s rukama svázanýma za zády. Kyjev označil Buču za „novou Srebrenicu“, kterou spáchala ruská vojska. Za „zvěrstva“ považují události ve městě mimo jiné zástupci Evropské unie, Německa, Británie i Česka a slibují zostření sankcí proti Rusku.

Ruské ministerstvo obrany popřelo, že by ruští vojáci v Buči zabíjeli civilisty. Tvrdí, že fotografie a videa, které se dostaly na veřejnost, jsou „další provokací“ ukrajinské vlády a žádá, aby se věcí zabývala Rada bezpečnosti OSN. Mluvčí ruské diplomacie Zacharovová prohlásila, že fotografie byly pořízeny na „příkaz“ USA.

Eric Drooker

Šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin dnes podle agentury Reuters nařídil vyšetření toho, co označil za ukrajinskou „provokaci“. Úřad, jenž v Rusku sehrává roli federální kriminální ústředny, ve svém prohlášení sdělil, že zahájil vyšetřování na základě šíření „záměrně nepravdivé informace“ o ruských ozbrojených silách v Buči.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba mezitím vyzval, aby případy zabitých civilistů, které označil za válečné zločiny, v ukrajinských městech osvobozených po ruské okupaci vyšetřil Mezinárodní trestní soud (ICC).

Organizace Human Rights Watch (HRW) mezitím uvedla, že v Černihivské, Charkovské a Kyjevské oblasti zdokumentovala několik případů, kdy ruská vojska v okupovaných regionech „porušila válečné zákony“. „Patří mezi ně případ opakovaného znásilnění, dva případy svévolných poprav v jednom případě šlo o šest mužů, v dalším o jednoho muže,“ popsala HRW.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články