Ukrajinské dělostřelectvo u Avdijivky v roce 2023. Ilustrační foto FOTO: ZSU-Ozbrojené síly Ukrajiny (se souhlasem)
FOTO: ZSU-Ozbrojené síly Ukrajiny (se souhlasem)
Uprostřed vrcholícího léta Rusové vystupňovali svou aktivitu na frontové linii. Snaží se rozšířit tlak na ukrajinské hranice. Obránci hlásí stovky bojových střetů denně a tomu odpovídají i ruské ztráty.
Ruská armáda stupňuje svůj tlak na ukrajinské hranice a snaží se vytvořit souvislou „zónu kontroly“ podél celé linie kontaktu s Ruskou federací, uvedl mluvčí ukrajinské Spojené skupiny sil Viktor Trehubov. Okupanti podle něj zintenzivnili své úsilí najednou v několika směrech.
Trehubov se zaměřil na situaci na východě Charkovské oblasti. Nejnapjatější situace podle něj přetrvává u Lymanu (vesnice jižně od Vovčansku, nezaměňovat s Lymanem v Doněcké oblasti, pozn. red.) a také u Kupjansku v Charkovské oblasti. Zároveň se ale Rusové snaží postoupit také od svých hranic u obce Kozača Lopaň a otevírají nové zóny bojů, v nichž testují síly ukrajinské obrany.
Mluvčí upozornil na to, že ruská letní útočná kampaň nyní vrcholí. Rusové mají podle něj k dispozici dostatečné zálohy i dostatek munice, aby mohli podnikat četné pokusy o prolomení pozic ukrajinských obranných sil. Ukrajinský generální štáb hlásil na 250 bojových střetů za uplynulých 24 hodin. O den dříve jich bylo skoro 280. Tomu odpovídají i odhady ruských ztrát na Ukrajině, které se pohybují okolo 1500 mužů denně.
Ukrajinci se při obraně opírají o vícevrstvou hlubokou obranu postavenou na moderních systémech dronového boje. Nadále pokračují ve snaze maximálně využít tzv. „zónu smrti“, ve které usilují o zničení útočných ruských skupin dříve, než mohou dosáhnout pozic ukrajinských obránců. To platí i pro malé infiltrační skupiny, které nyní Rusové většinou na bojišti využívají.
Pro Ukrajince na bojišti představují nadále značné riziko a dlouhodobou hrozbu ruské řízené pumy shazované z taktických bombardérů. Tyto zbraně o hmotnosti až tři tuny se shazují z velké výšky z bezpečné vzdálenosti a devastují jejich pozice. Ukrajina dosud nenašla účinné opatření proti této zbrani. Rusko ji masivně využívá zejména v místech, kde usiluje o postup. Podle Trehubova se Rusové snaží vklínit do nových oblastí, zejména u obcí Dihtjarne a Sotnyckij Kozačko.