Rusové zadržují v obklíčeném a zničeném Azovstalu asi 600 těžce raněných

Ocelárna Azovstal v době před válkou na Ukrajině (MOs810, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Ocelárna Azovstal v době před válkou na Ukrajině | FOTO: MOs810, wikimedia, CC BY-SA 3.0

V mariupolských ocelárnách Azovstal je v nehygienických podmínkách, bez dostatku léků, pitné vody a jídla přibližně 600 raněných. Ve vysílání ukrajinské televize to podle webu Ukrajinska pravda řekl představitel generálního ředitelství policie Doněcké oblasti, který se nachází přímo v ocelárnách a vystupuje pod krycím jménem Policie.

„Raněných je asi 600. Podmínky jsou prostě strašné… Tu depresivní situaci, která je v polní nemocnici, nelze vylíčit,“ řekl policejní představitel.

(Týdeník FORUM)

„Zjednodušeně řečeno jsou v obrovské tělocvičně, kde je několik desítek paland. Ostatní jsou přímo na zemi. Na továrních uniformách leží vojáci bez končetin někdo nemá ruce, někdo nohy, někdo má jiná zranění,“ popsal policista.

„Úplný opak hygieny. Už se oteplilo a jsou tu mouchy, hrozný zápach. Ozývá se sténání,“ dodal.

V ocelárnách podle něj není už skoro žádná voda a jídlo. „Do nemocnice nosíme nepitnou vodu, která je v areálu,“ uvedl.

V nemocnici podle jeho slov nejsou prakticky žádné léky ani zdravotnické nástroje. Místo operačního sálu se po bombardování používá prostě stůl přisunutý ke stěně. Policista ve vysílání popsal, jakým způsobem tam v sobotu 14. května probíhala operace bez anestezie. Raněný voják svíral v zubech pásek a křičel, zatímco mu zdravotníci čistili v noze „díru velkou jako tenisový míč“. Mnozí těžce zranění kvůli nedostatku odpovídající zdravotnické pomoci umírají, dodal policejní představitel.

Turecko navrhlo evakuovat zraněné bojovníky, kteří se ukrývají v ocelárnách v jihoukrajinském městě Mariupol, po moři. Uvedl to 14. května mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Ibrahim Kalin. Jak Ibrahim Kalin v rozhovoru s agenturou Reuters dodal, osobně o tomto návrhu před dvěma týdny v Kyjevě hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a návrh i nadále „zůstává na stole“, i když s ním Moskva nesouhlasila. Ruské síly 14. května podle agentury Unian nakonec po třech dnech povolily koloně, v níž je 500 až 1000 automobilů s evakuovanými mariupolskými obyvateli, vjezd na území kontrolované Kyjevem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]ail.com