V rozhovoru pro Radio Liberty prohlásil český prezident Petr Pavel, že by Rusové, kteří žijí v západních zemích, měli být sledováni tajnými službami, stejně jako tomu bylo v USA s Japonci za druhé světové války.
„Myslím, že když probíhá válka, by bezpečnostní opatření proti ruským občanům měla být přísnější než za normálních podmínek. Všichni Rusové žijící v západních zemích by měli být pečlivěji sledováni než v minulosti. Protože jsou občany země, která vede agresivní válku,“ řekl český prezident a upřesnil, že má na mysli sledování speciálními službami.
„Je mi těch lidí líto, ale na druhou stranu, když se podíváme zpět, ve chvíli, kdy začala druhá světová válka, byli všichni Japonci žijící ve Spojených státech pod přísným dohledem. To je prostě cena války,“ dodal Petr Pavel.
Kromě tohoto tématu se Petr Pavel vyjádřil i k počínající protiofenzivě. Podle něj příprava na protiofenzivu trvala měsíce, což je zcela přirozené, protože vycvičit významné vojenské síly, poskytnout jim vybavení, vycvičit, získat dostatek zdrojů všeho druhu zabere spoustu času. „Viděli jsme začátek, který je řekněme umírněný. Domnívám se, že jsme ještě nebyli svědky skutečné protiofenzivy. Všechno teprve přijde. Teď bych to na základě svých vojenských zkušeností nazval formováním operací,“ sdělil svůj názor prezident Pavel.
Část rozhovoru se také dotýkala Číny a její současné politiky. „Domnívám se, že Čína jedná ve svém vlastním zájmu, nikoli v zájmu ochrany zásad a práv, které zaručuje Charta OSN. Využívají tento konflikt na jedné straně k posílení své pozice v celosvětovém měřítku, k tomu, aby více ovládali deklarované strategické partnerství s Ruskem, profitovali z levných ruských zdrojů, ale také aby tento konflikt studovali ve svůj vlastní prospěch v budoucnu,“ shrnul svůj názor jasně Petr Pavel.
Konflikt na Ukrajině je podle jeho názoru pro Číňany otevřenou učebnicí, ve které pozorně sledují, jak rychle a efektivně Západ reaguje a jak se rozhoduje. „To vše by mohlo být v budoucnu využito ve vztahu k Tchaj-wanu,“ poznamenal český prezident, podle kterého je důležité sledovat, jak se Čína zachová, a nedovolit jí převzít iniciativu, až válka skončí. „Čína nic neudělá z humanitárních důvodů, ale aby získala vliv a kontrolu,“ řekl Pavel.