Růst ceny benzínu se v pátek zastavil. Poprvé od napadení Ukrajiny

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Prudký růst ceny benzínu způsobený ruskou invazí na Ukrajinu se v pátek poprvé zastavil. Průměrná cena Naturalu 95 v Česku stagnovala na čtvrtečních 47,26 Kč za litr. Nafta sice zdražila o desetník na průměrných 49,41 Kč za litr, byl to ale nejnižší denní nárůst za poslední dva týdny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Litr naturalu tehdy v Česku stál v průměru přibližně 37,50 Kč a nafta vyšla na necelých 36,50 koruny. Od té doby benzín zdražil o necelých deset korun a diesel skoro o 13 Kč. Nominálně jsou teď pohonné hmoty nejdražší od začátku sledování.

()

Nejvýraznější zdražení mohli motoristé u pump zaznamenat toto úterý. Průměrná cena benzínu oproti předchozímu dni stoupla o 1,70 koruny a nafta zdražila o 2,15 koruny.

Nejdráž tankují benzín motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě v průměru na 47,54 Kč. Jen o haléř levnější je natural ve Středočeském kraji. Na opačném konci žebříčku je Karlovarský a Jihočeský kraj s průměrnou cenou benzínu 46,86 koruny, respektive 46,98 Kč.

Nejdražší nafta je v Pardubickém kraji, kde litr vyjde na 49,78 koruny. Následuje Liberecký kraj s průměrnou cenou o 20 haléřů nižší. Nejlevněji je opět v Karlovarském kraji, kde pumpaři chtějí za litr nafty v průměru 49,09 koruny.

Cena ropy na začátku tohoto týdne dosáhla nejvyšších hodnot od roku 2008. Zlevnila až v reakci na signály některých producentů, že mohou zvýšit dodávky.

Kvůli nebývale vysokým cenám pohonných hmot vláda ve středu rozhodla o zrušení povinnosti přidávat biosložku do paliv. Ministři rovněž schválili zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články