Ruští agenti podezřelí z vraždy Skripala byli i v Česku. Napíší ústavní činitelé nějaký dopis?

Boširov a Petrov na turistické procházce v Británii. (youtube)

Boširov a Petrov na turistické procházce v Británii. | FOTO: youtube

Zatímco se naši činitelé zabývají spíše pohybem tibetského dalajlamy na našem území a reagují na to poníženými dopisy čínskému režimu, cestování ruských agentů podezřelých z vraždy po České republice nevzbuzuje velkou pozornost a nikdo nikam nepíše. Exprezident Klaus místo toho vyhlašuje, že Rusko pro nás nepředstavuje žádnou hrozbu. On a jeho nástupce na Hradě Zeman jezdí na akce pořádané agentem KGB Jakuninem na Rhodos, aniž by proti tomu vláda vznesla nějaké námitky.

Jak odhalil Radiožurnál, „dva Rusové, vinění britskými vyšetřovateli z otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije, byli podle zjištění Radiožurnálu v říjnu 2014 tajně v Česku. V té samé době sem měl přijet i sám Skripal, aby se tu – podle důvěryhodných zdrojů ze zpravodajské komunity – setkal s českými důstojníky, jimž pomáhal i s odhalováním údajných ruských špionů. Zdroje Radiožurnálu jsou přesvědčeny, že už tehdy ho dvojice sledovala.“

Jde o ty samé „turisty“, kteří brouzdali v Británii kolem Skripalova domu, když údajně hledali věž katedrály. Protože ale bylo špatné počasí, tvrdí, tak nic nenašli a jeli domů. Svůj zájem o historii realizovali právě v době pokusu o vraždu Skripala.

Jak se ukázalo, jedním z „turistů“ je Alexandr Miškin, o němž web Bellingcat zjistil, že je to lékař ve službách ruské vojenské rozvědky GRU vystupující pod jménem Alexander Petrov.
Údajný Petrov do ČR přijel v polovině října roku 2014, od 13. do 16. října byl ubytován v jednom z ostravských hotelů a pak odjel do Prahy. V Praze se vyskytl i druhý milovník katedrál Ruslan Boširov, který se ve skutečnosti jmenuje Anatolij Čepiga a je to plukovník GRU (Hlavní správy rozvědky Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace). V Praze byl 11. října 2014. BIS a Národní centrála proti organizovanému zločinu věc nechtějí komentovat.

Za normálních okolností by se k tomu lidé ve vysokých funkcích asi nějak vyjádřili, a to sami od sebe. Mohou se samozřejmě vymluvit na to, že ani naše tajné služby nic neříkají. Od nich se to ovšem očekává, my nechceme slyšet nějaké odhalení, které by komplikovalo práci rozvědky, pro kterou je dobré, když se neví, co všechno ví.

Přátelé Ruska Zeman, Klaus, Foldyna mohou samozřejmě mlžit, že nic není vyšetřeno, že neproběhl soud a tak dále. Současně budou dál vyhlašovat věci, které jsou v plném souladu s názory ruského ministerstva zahraničí. Na Hradě sedí u prezidenta osoba spojená s ruským byznysem s mezerami v životopise, pak kancléř bez prověrky a prezident vtipkující s Putinem o likvidaci novinářů.

Tak hlavně, že Rusko nepředstavuje bezpečnostní hrozbu. Jen sem tam v Rusku někoho zastřeli a v cizině otráví. Hrozbu ale představuje dalajlama. Každý má nějakou představu o tom, co je to hrozba.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner