Ruští barbaři zničili budovu gymnázia, které přežilo dvě světové války

Památkově chráněná budova gymnázia byla zcela zničena (Serebro 53 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Památkově chráněná budova gymnázia byla zcela zničena | FOTO: Serebro 53 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ruští okupanti záměrně zasáhli budovu slavného Lysyčanského gymnázia v Luhansku, které patřilo k nejlepším institucím svého druhu na Ukrajině. Architektonicky cenná budova byla zcela zničena.

Třípatrová kamenná budova gymnázia byla architektonickou památkou, které se přezdívalo „Malá Evropa“, neboť ji před více než 120 lety postavili Belgičané. Původně šlo o ubytovnu pro zaměstnance místní chemické továrny. Na přelomu 19. a 20. století zde pak sídlilo dívčí gymnázium společnosti Osvícení pro dcery zaměstnanců místních chemických závodů, které tu fungovaly od roku 1892.

(Týdeník FORUM)

Budova měla pouze deset místností o velikosti 50 metrů čtverečních, stěny a základy byly postaveny z místního pískovce, rohy budovy, římsy, rámy oken a dveří pak z červených keramických cihel. Od roku 1982 byl budova zapsána jako kulturní nemovitá památka a byla považována za „památník architektury“.

Od 70. let si zdejší gymnázium díky efektivnímu způsobu výuky i systému vzdělávání vybudovalo skvělou pověst. Zvláštní pozornost se zde věnovala kulturnímu rozvoji studentů. Výuka vycházela z pedagogických zásad a práce ukrajinského pedagoga a filozofa Vasilije Alexandroviče Suchomlinského, který se v mnohém inspiroval dílem Jana Amose Komenského, k jehož odkazu se hlásil.

Gymnázium patřilo mezi nejlepší vzdělávací instituce na Ukrajině a bez úhony přežilo obě světové války. „Gymnázium patřilo mezi 100 nejlepších škol v zemi. Vydrželo dvě světové války i boj o město v roce 2014, ale v roce 2022 vyhořelo kvůli zvířatům bez hodnot,“ prohlásila absolventka Jana Gončarenková.

„Po vítězství Ukrajiny vynaložíme veškeré úsilí, aby se gymnázium podařilo obnovit,“ řekl šéf Luhanské správy Sergij Gajdaj.

Ruští okupanti na Ukrajině podle ukrajinských úřadů takto zničili již více než 100 vzdělávacích institucí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články