Ruští diplomaté se zbavovali pražských bytů už před zveřejněním kauzy Vrbětice

Odlet osmnácti ruských diplomatů z Česka (Profimedia)

Odlet osmnácti ruských diplomatů z Česka | FOTO: Profimedia

Indicií ukazujících na to, že ruská strana s předstihem věděla, že se v Česku brzy zveřejní informace o tom, že za výbuchy munice ve Vrběticích ve skutečnosti stojí agenti ruské GRU, přibývá. S odkazem na dění v kyberprostoru o tom mluví například ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, zpětně vzato je zajímavá i nabídka realit v okolí pražské „malé Moskvy“, v Bubenči.

Na pražském trhu s nemovitostmi dlouhodobě převažuje poptávka nad nabídkou a kupce si najde prakticky jakýkoli byt, tím spíše, je-li na dobré adrese. Bylo proto poněkud překvapivé, když se letos v únoru objevilo v realitní nabídce hned několik bytů v pražské Bubenči, a to ještě – na současné poměry – za relativně příznivou cenu za metr čtvereční.

Šlo o několik luxusních rozlehlých bytů de facto na stejné adrese, v uzavřeném komplexu bytových domů v ulici Pod Kaštany, nedaleko ruského, čínského i amerického velvyslanectví.

Majitelka na to spěchá

Konkrétně například dvousetmetrový byt 5+kk, s garážovým stáním a s desetimetrovou komorou v suterénu byl nabízen za sumu 21 490 000 Kč. Tedy (se započtením nebytových prostor) za cenu výrazně pod sto tisíc za metr čtvereční, což je v této lokalitě a kvalitě neobvyklé.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)  (ČTK)

Majitelka na prodej poměrně spěchala, byt byla připravená předat i s kompletním vybavením. Realitní makléřka, byla to Ruska, mluvili jsme s ní anglicky, nám řekla, že majitelka je diplomatka a musí odjet, prý kvůli pravidelnému střídání diplomatů,“ říká muž, který se o koupi tohoto konkrétního bytu tehdy zajímal, a obrátil se nyní na redakci HlídacíPes.org. Jméno z osobních důvodů zveřejnit nechtěl, redakce však jeho identitu zná. 

Jak říká, koncem února jej zaujalo právě to, že se znenadání objevilo k prodeji hned několik podobně lukrativních nemovitostí, za relativně příznivou cenu, navíc na stejné adrese.

Protože však prodávající trvala na uložení peněz do úschovy svého advokáta, zatímco potenciální kupec preferoval jistější notářskou úschovu, z obchodu sešlo. Svého nového majitele si ale byt pravděpodobně našel, v nabídce realit již nefiguruje.

Zda šlo i v ostatních případech z únorových inzerátů o stěhující se ruské diplomaty, nebo o jiné vlastníky, nelze již zpětně dohledat.

Porovnání jmen nynějších majitelů bytů v komplexu Villa Bianca z údajů katastru nemovitostí s aktuálním seznamem jmen diplomatů ruské ambasády žádnou shodu neukazuje. Na druhé straně, řada bytů je zde vedena na firmy či advokáty, kdy je koncový vlastník neznámý.

Realitní kanceláře Villu Bianca popisují jako „řadu elegantních vil s velkým množstvím zeleně“, tvořena je „formací šesti budov, které jsou seskupeny kolem modernistické vily Jana Kotěry z let 1910–1911, mezi objekty je vybudovaná anglická zahrada s množstvím vzrostlých stromů“.

Komplex je uzavřený, 24 hodin denně hlídaný, veřejnosti nepřístupný.

Sberbank, RIA Novosti a Babiš

V nabídce je zde aktuálně několik dalších bytů. Například 4+kk o rozloze 155 m²; podle realitní společnosti s velmi nadstandardním vybavením, cena 19,5 milionu zahrnuje dvě parkovací místa v garáži rezidence.

()

Oslovený realitní makléř s ruským přízvukem na telefonický dotaz ujišťuje, že prodávající nemá s ruskou ambasádou nic společného, relativně příznivá cena je prý dána tím, že byt se nachází v přízemí.

Jiný prodejce u nabídky bytu 4+1 (a dvě garážová stání) za 17,9 milionu píše, že „byt je vhodný i jako pasivní investice, neboť o byty v této rezidenci mají zájem zejména ambasády“.

Byty ve Villa Bianca už v minulosti zaujaly zajímavé kupce. Jedním z nich je Andrej Zolotov, člen kremelského Valdajského klubu a někdejší náměstek ředitele ruské agentury RIA Novosti, další jsou Vladimir Borunov z ruské Sberbank, či jiný ruský byznysmen Ilin-Adaev Philipp.

Vedle množství dalších rusky znějících jmen či bytů vedených na firmy je zde jedním z majitelů bytu například spolumajitelka televize Prima Radka Zachová, chorvatský podnikatel Danilo Vrljičak, či český průmyslník Lubor Cerva; svůj byt zde kdysi měl třeba fotbalista Tomáš Řepka.

Jedním z majitelů bytu ve Villa Bianca je také premiér Andrej Babiš. Ten v bytě o rozloze 98 m² nikdy nežil, pořídil si jej už na podzim roku 2003, tehdy za nadstandardních 7,3 milionu korun. Právě tento byt měl původně od Babiše k dispozici šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]