Ruští jestřábi se radují, jak se teď zatočí s odpůrci války a zpackaná invaze ožije. To je dost předčasné

Příslušníci 331. výsadkového pluku na přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě v roce 2018. (kremlin.ru, CC BY 4.0)

Příslušníci 331. výsadkového pluku na přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě v roce 2018. | FOTO: kremlin.ru, CC BY 4.0

Skalní putinovci a váleční fanatici jásají, že se konečně naženou na frontu občané, kterým se tam zjevně dobrovolně moc nechtělo. V řádcích i mezi řádky ale čteme i jistou nespokojenost, protože se jim to zdá pořád málo. Aspoň je ale těší, že teď zavládnou v celém Rusku válečné pořádky.

Vojenský dopisovatel listu Komsomolskaja pravda Alexandr Koc píše, že „si musíme přiznat“, že současná uskupení na frontě „pro stanovené cíle nestačí“. Tak to vidíme už několik měsíců, na to nemusíme být vojenští korespondenti. Zároveň když Koc praví, že je třeba si něco „přiznat“, prozrazuje ještě něco dalšího. Přiznat se člověk může k vině. Zřejmě tedy už někdo pochopil, že krmit lidi sedm měsíců nadšenou kremelskou propagandou o vítězství bylo velké blufování a armádní Potěmkinova vesnice zřejmě z větší části lehla popelem.

(Týdeník FORUM)

Korespondent teď koresponduje o tom, že pro Rusko přešly boje do obranné fáze, kdy prakticky nedochází k žádnému postupu. Ruská armáda pociťuje akutní nedostatek střelců, mechaniků-řidičů, operátorů-řidičů. Není už dost lidí, kteří by mohli jít do útoku.

V rámci přiznání tristního stavu věcí Koc konstatuje: „A není to jen otázka ztrát. Ano, jsou tu ‚dvoustovky‘ – mrtví, jsou tu ‚třístovky‘ – zranění. V průběhu tohoto konfliktu se však objevil nový termín – ‚pětistovka‘. Jsou to ti, kteří z toho či onoho důvodu odmítli splnit rozkaz. Někteří se vyděsili, jiní upřímně řekli, že problém nemohou vyřešit prostředky, které mají k dispozici, další prostě neměli motivaci: ‚Proč umírat za cizí zemi?‘“

Kdyby nebyly mozkové závity vojenského korespondenta Koce (a dalších) ondulované v Kremlu, závity by pochopily, že bláboly o nacistech na Ukrajině a osvobozování lidí jsou nesmysl. Šíření nadřazené ruské pravoslavné kultury měli zajistit pologramotní islamističtí kadyrovci a mladíci z buddhistického a šamanského Tuvinska. V poslední době také naverbovaní zločinci z lágrů. Zlatá mládež, synové a dcery činovníků putinovské junty, nejeví známky patriotismu a ochotu rukovat. Je lepší si dobře žít na dekadentním Západě.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Alexandr Koc ale jásá, že teď se bude trestat a že na dezerci, neuposlechnutí rozkazu a „marodérství“ je zákon. Z nějakého záhadného důvodu prý už „nyní nemůže být pochyb“ o tom, „za čí zemi bojujeme“ a že ustoupit není kam. V tom se korespondent mýlí. Nikoho soudného asi nenapadlo, že by chtěli Ukrajinci dobývat Moskvu. Za mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny ale okupační hordy docela dobře ustoupit mohou, ona to zas tak velká vzdálenost není. Jak se ukázalo, když jde o pohyb opačným směrem od fronty, jde to Rusům docela dobře a rychle, aspoň těm, co jsou ještě naživu.

Do spokojenosti s vyhlášením mobilizace se ale vkrádají hořké tóny. Třeba separatistický náčelník Igor Girkin–Strelkov nechápe, proč byli v rámci výměny zajatců vráceni i velitelé pluku Azov a pět zahraničních bojovníků. Nedivíme se mu, protože tato událost zaskočila i komentátory na druhé straně. K výměně došlo v den vyhlášení mobilizace a muselo jít o výsledek nějakých jednání, kde muselo dojít k dohodě něco za něco. Co bylo tím „něco“, které vyvážilo Rusy nenáviděné obránce Azovstalu, můžeme jen spekulovat. Vyměnili je za nějaké velké zajaté „zvíře“? Girkinovi nepřipadá jako přiměřená cena nic.

Podle Girkina je propuštění celého velitelského štábu Azovského pluku „zrádcovská akce“ horší než zločin. Je to chyba, je to sabotáž, za kterou stojí neznámé osoby z vyššího vedení Ruska.

Závěr jeho příspěvku publikovaného ve čtvrtek ráno stojí za ocitování: „Víte, jak to vypadá? Takto: přišli k lidem, vyzvali je, aby se ‚postavili za ruskou zemi‘, a pak… A pak těm, kteří odpověděli – nas*at na hlavu. Otevřeně, posměšně, se smíchem a vtipy. Osobně toto ‚mírotvorné‘ jednání v den vyhlášení mobilizace nedokážu vnímat jinak.“

Korespondent Koc je hloupý, separatista Girkin je chytrý, aspoň ohledně vojenských záležitostí. Pokud jde o pochopení podstaty toho, co se ve válce na Ukrajině děje, jsou ale omezení oba.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články