Mobilizovaní budou v Rusku zřejmě muset sloužit až do věku 65 let. Šéf výboru Státní dumy pro obranu Andrej Kartapolov oznámil návrh zákona o zvýšení věkové hranice pro propuštění mobilizovaných a smluvních pracovníků. Iniciativa bude ve fázi takzvané veřejné diskuse do 22. února.
Jak píše kanál Vesna na Telegramu, podle pozměňovacích návrhů se během mobilizace, válečného stavu nebo v době války zvýší věková hranice pro službu u řadových vojáků na 65 let a u vyšších důstojníků na 70 let.
Nyní se mobilizovaní muži mohou vrátit domů pouze v případě vážného zranění, úmrtí nebo po dosažení limitního věku pobytu v záloze – ten činí 51 let (dochází k postupnému zvyšování na 55 let). Pokud budou přijaty pozměňovací návrhy, budou muset sloužit až do věku 65 let.
Kanál Vesna, který je zaměřen proti válce, ke zprávě připojuje výzvu: „Putinova válka připravila desetitisíce rodin o manžele, syny, otce a bratry. Byli posláni do zákopů, aby ‚splatili dluh‘ své vlasti – a domů se vrátí až po smrti. Tažení proti Putinovi a válce – nemůžeme mlčet.“
Poslanec Kartapolov v rozhovoru pro web Fontanka.ru tvrdil, že nebude potřeba žádná další mobilizace a že se mobilizovaným daří dobře.
„V současné době není třeba všeobecná mobilizace. A tato potřeba se neobjeví ani v blízké budoucnosti. Víte, tito lidé (mobilizovaní) bojují už rok, stali se z nich profesionálové. A vy navrhujete místo profesionálů naverbovat jiné a ty pak dlouho cvičit? To je přesně to, co chtějí naši nepřátelé… Za to, že lidé plní úkoly, dostávají potřebné sociální dávky a další, další, další věci. Prostě dneska není v naší zemi více chráněný člověk než ten, který byl mobilizován, a jeho rodina, tak si nic nenalhávejme. Ti kluci bojují, za to jim patří uznání. Moc jim děkuji a dej jim pánbůh zdraví. Oni ten úkol splní,“ říká Kartapolov.
Podle západních odhadů ruské ztráty na Ukrajině (mrtví a vyřazení z boje) dosáhly zatím téměř 400 tisíc osob. BBC a Mediazona na základě informací z otevřených zdrojů potvrzují ke konci letošního ledna asi 43 tisíc mrtvých ruských vojáků. Analytici sledují pomocí týmu dobrovolníků zveřejněná jména mrtvých a fotografie z pohřbů. Nejčastěji jména uvádějí představitelé ruských regionů nebo zástupci okresních úřadů, místních médií a vzdělávacích institucí, kde zemřelý studoval, a také příbuzní.