Dne 12. února 2019 schválila ruská Státní duma v prvním čtení právní předpis, který ruským federálním orgánům umožní převzít kontrolu nad spojovacími místy, které spojují Rusko s globálním internetem. Hovoří se o „svrchovaném internetu“. Údajně je to obranné opatření. Zákonodárci chtějí vybudovat technickou infrastrukturu nezbytnou pro udržení ruského segmentu internetu v případě potřeby v izolaci od zbytku světa. Jako jeden z argumentů se uvádí, že je to obrana před možným kyberútokem například ze Spojených států.
Poskytovatelé přístupu k internetu mají být povinni opatřit si technické prostředky umožňující „centralizovanou kontrolu internetového provozu“. Jedním z navrhovatelů nového zákona je ovšem senátor Andrej Klišas, který je také znám návrhy na trestnost „neúcty k moci“.
Návrh vyvolal kromě obav také vlnu ironických poznámek: „Například jeden z uživatelů Twitteru píše, že ‚teď se mohou ti Rusové, kteří žijí bez kanalizace, topení, horké vody a plynu, konečně cítit v bezpečí před Západem!‘ Reakci doplňuje fotografie stařenky sbírající sníh, která se diví: ‚To je zajímavé. A od vody a plynu nás také izoloval Západ?‘ Na twitterovém účtu televizního satirického pořadu britské BBC Have I Got News for You se objevil komentář reagující na údajný chystaný test s odpojením od světové sítě. ‚Když Rusko odhalilo plán na dočasné odpojení od globálního internetu, mnoho států požaduje konkrétní datum, aby věděly, kdy mají uspořádat volby,‘.“ (ct24.ceskatelevize.cz)
V rozhovoru pro server Meduza.io aktivista za svobodu internetu a technický ředitel společnosti „Roskomsvoboda“ Stanislav Šakirov tvrdí, že Rusko nemá domácí investiční infrastrukturu k rozvoji vlastních technologických startupů, jak to dělá Čína. Nejen že ruský uživatel internetu je zvyklý, že si vybere západní online služby, ale domácí trh Ruska není dostatečně velký na udržení hospodářské soutěže v izolaci a jeho nepříznivé obchodní klima zůstává hlavní překážkou, říká Šakirov.
Z rozhovoru citujeme:
Budou ruští úředníci skutečně schopni vytvořit „autonomní internet“?
Šakirov říká, že autoři ruských internetových předpisů často vypracovávají negramotné právní předpisy, které jsou do značné míry nevymahatelné (stejně jako zákon, jenž se týkal „zákazu“ Telegramu). Právní předpisy týkající se „autonomního internetu“ by se však mohly stát prakticky proveditelnějšími během podávání pozměňovacích návrhů.
Odpovídá Rusko skutečné na zahraniční hrozbu?
Podle experta neexistuje žádný precedens v nějaké zemi, že by kvůli mezinárodnímu politickém tlaku byl omezen internetový přístup jiné země. Existují samozřejmě nesčetné kybernetické útoky, ale řešením je vytvoření bezpečných komunikačních sítí pro kritickou infrastrukturu, nikoliv opevněný internet, který poškozuje digitální ekonomiku. Ruští představitelé v Ingušsku mezitím již prokázali svou ochotu zrušit přístup k internetu během masových demonstrací.
Mohly by VPN stále fungovat? (VPN – Virtual private network – rozšiřuje soukromou síť prostřednictvím veřejné sítě a umožňuje uživatelům odesílat a přijímat data ve sdílených nebo veřejných sítích, jako by jejich počítačová zařízení byla přímo připojena k privátní síti.)
Pokud by Moskva šla dál než čínská vláda a fyzicky „přerušila kabely“ na globální internet, ani sítě VPN by nepřipojovaly ruské uživatele internetu k vnějšímu světu. Pokud by poskytovatelé služeb byli omezeni pouze určitými druhy řízení provozu, VPN by mohly fungovat.
Státní kontrola internetu výrazně zesílila po ruské anexi Krymu v roce 2014.