Ruští propagandisté viní Čechy, přitom sami spolupracovali s nacistickým Německem 

Podpis smlouvy o neútočení mezi nacistickým Německem a SSSR v Moskvě 23. srpna 1939 (Wikimedia Commons / Public Domain)

Podpis smlouvy o neútočení mezi nacistickým Německem a SSSR v Moskvě 23. srpna 1939 | FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain

Ruská propaganda se propadá do čirého zoufalství, už neví kudy kam a hlásá totální absurdity. A tak moderátor ruské státní televize Vladimir Solovjov obvinil Čechy, že za druhé světové války spolupracovali s nacisty, vyráběli pro ně zbraně a v roce 1939 se vzdali bez boje hitlerovskému Německu. Stejně tak prý i nyní pomáháme nacistům, když posíláme tanky na pomoc napadené Ukrajině. Inu, pro Rusy je nacista každý, kdo s nimi nesouhlasí.

To už je však hodně za hranou, protože se jedná o hrubé zkreslování a falšování historie. Já bych jenom podotknul, že jsou to jednotky ruské armády, jejichž zvěrstva na Ukrajině si nezadají s těmi nacistickými.

(Týdeník FORUM)

Ano, tehdejší Československo se v březnu 1939 vzdalo bez boje, protože bylo zradou svých spojenců připraveno o pohraniční opevnění a nemělo šanci se ubránit proti daleko silnějšímu nepříteli. Dělníci v českých továrnách byli přinuceni pod hrozbou trestů smrti pracovat pro Německo, přesto mnozí z nich riskovali životy a sabotovali výrobu.

To byl také velký rozdíl mezi námi a Sovětským svazem, který v letech 1939–1941 po podepsání paktu Molotov Ribbentrop otevřeně a dobrovolně spolupracoval s nacistickým Německem. Důkazů je celá řada. K SSSR se přitom Kreml trvale hlásí a sám Vladimír Putin prohlásil, že se jednalo o historické Rusko.

Hned v září 1939 umožnili Sověti Němcům, aby rozhlasová stanice v běloruském Minsku navigovala bombardéry Luftwaffe při útocích na polská města. Velkou hanebností ze strany Stalina a spol. bylo poskytnutí tajné námořní základny v Barentsově moři německé Kriegsmarine. Z ní pak vyplouvaly za aktivní podpory sovětských ledoborců německé ponorky, které napadaly britské obchodní trasy a potopily přitom deset britských lodí o celkovém výtlaku 64 tisíc tun. Velitel německého námořnictva admirál Raeder osobně za tuto pomoc sovětským soudruhům ve zbrani opakovaně děkoval. V tomto případě se tedy jednalo o aktivní sovětskou účast na nacistické agresi vůči Velké Británii.

Alexej Žuravljov (vpravo) v rozhovoru s Maksimem Surajkinem, předsedou Komunistů Ruska (Duma.gov.ru, wikimedia, CC BY 4.0)

Až do poslední chvíle dodával SSSR Německu důležité suroviny, jako ropu, plyn, železnou rudu a další, a umožnil mu tak vést agresivní válku. To činil opravdu důsledně a poslední nákladní vlak projel do Hitlerovy říše 22. června 1941 ráno, asi jen dvě hodiny před zahájením německého útoku. Čilé kontakty mezi sebou měly i politické tajné policie obou zemí – německé gestapo a sovětská NKVD. Sověti dokonce zavírali do gulagů československé občany, kteří v jejich zemi hledali útočiště před nacistickým terorem.

A aby toho nebylo málo, tak v roce 1940 sovětský komunistický vůdce Josif Stalin odmítl návrh britského premiéra Winstona Churchilla, aby Sovětský svaz vypověděl smlouvu o neútočení s Německem a přidal se k zemím protihitlerovské koalice. Černá nacistická diktatura si s rudou komunistickou hrůzovládou dokonale rozuměly.

Takže by Rusové, co se týče kolaborace s nacisty, měli být raději zticha, poněvadž sami mají másla na hlavě víc než dost. Nehledě k tomu, že taková podlá, nepravdivá obvinění ze strany Ruska jsou urážkou tisíců Čechů, kteří v boji proti nacismu položili své životy. Jsou také urážkou zavražděných obyvatel Lidic, Ležáků a dalších vypálených obcí a osad na území Čech a Moravy. V neposlední řadě jsou urážkou desítek tisíc českých Židů, kteří zahynuli v nacistických vyhlazovacích táborech.

Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články