Ruští stratégové hrozí Spojeným státům jaderným útokem. Zatím jen v teoretické rovině

Ruská jaderná střela na přehlídce. Ilustrační foto. (Profimedia)

Ruská jaderná střela na přehlídce. Ilustrační foto. | FOTO: Profimedia

Dva ruští vojenští odborníci publikovali v časopise Vojennaja Mysl text, v němž popisují tezi, jak Rusko vyvíjí nový typ vojenských operací, aby odpovědělo Spojeným státům americkým, které stále považuje za svého jediného protivníka.

„Za účelem dosažení nejrozhodnějších strategických cílů, tedy porážky agresora, se předpokládá použití moderních strategických útočných a obranných, a to jaderných i nejaderných zbraní s přihlédnutím k nejnovějším vojenským technologiím,“ píší Igor Fazletdinov, první zástupce velitele strategických raketových sil, a plukovník ve výslužbě Vladimir Lumpov.

(FORUM 24)

„Hlavní podmínkou odstrašení je zachování parity odstrašení mezi válčícími stranami, jaderné parity na vzájemně přijatelné minimální úrovni, která zajišťuje vysokou pravděpodobnost nepřijatelného poškození agresora při reakci obranné strany. Minimalizace škod při odvetném úderu bránící se strany,“ popisují strategii autoři.

V textu zní nepříliš skrytá výhrůžka jadernou válkou. Podle autorů totiž „evoluční analýza jaderné konfrontace v případových studiích a faktorová analýza jaderné konfrontace prokázaly realističnost jaderné konfrontace“.

„USA postupně ztrácejí vedoucí postavení ve světě,“ píší autoři, podle nichž proto narůstá agresivita vojensko-politického kurzu USA vůči Rusku. Nově vyvinutá vojenská strategie a typ vojenských operací má za cíl potlačit zvláště americký globální systém protiraketové obrany. Tím má být zajištěno, že ruské balistické střely nebudou ničeny ve vzduchu.

Poslední fází oné nové operace, o které autoři sní, je způsobit Spojeným státům americkým za využití jaderných zbraní „nepřijatelné újmy“.

Fazletdinov a Lumpov publikovali svůj článek, který sní o zničení USA a NATO, v době, kdy Rusko již déle než rok válčí proti početně mnohem slabšímu ukrajinskému protivníkovi, který je navíc hůře vyzbrojen, než by tomu bylo v případě války se Spojenými státy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články