Ruští trollové už se soudí o své peníze. A tak víme, kolik berou

Ludmila Savčuková          repro: money.cnn.com ()

Již podruhé bývalý zaměstnanec „Internetové výzkumné agentury,“ více známé jako takzvaná „trollí továrna,“ žaluje společnost pro nezaplacené dávky. Trollové mají za úkol účastnit se internetových debat a vnášet do nich proruské názory, nebo takové, které zpochybňují západní společnost a její systém. Jsou tak součástí ruské hybridní války, která využívá lží, dezinformací a polopravd.

Olga Malcevová tvrdí, že jí společnost dluží dávky za mateřskou dovolenou a společnost žaluje u soudu, aby se k penězům dostala. Píše o tom ruská stanice BBC.

Po setkání s Ludmilou Savčukovou, aktivistkou, která pracovala tajně v „trollí továrně“ po dobu šesti týdnů a pak žalovala společnost za nevyplacenou mzdu, začala Malcevová sbírat důkazy o své práci a později informace publikovala na internetu.

Krátce poté byla povolána do kanceláře a dostala nečekaně výplatní pásku. Její manažer ale požadoval, aby odešla a zadržoval jí mzdu, aby souhlasila s tím, že podepíše rezignační dopis. Malcevová přijala peníze, ale odmítla odejít a prohlásila, že měla mateřskou dovolenou. Zástupce ji později a jejího manžela kontaktoval a nabídl jim další peníze s tím, že případ má zůstat v soukromí, což manželé odmítli.

Malcevová je dnes zastupována právníky z „Týmu 29“, který se specializuje na případy svobody informací. Právní skupina říká, že má v úmyslu využít zákoník práce, aby „strhla masku anonymity“, kterou „trollí továrna“ používá k zamaskování svých aktivit. Právník Ivan Pavlov říká, že chce ukázat, „kdo je odpovědný za tyto aktivity směřující k on-line útokům a trollingu.“

Malcevová údajně od společnosti požaduje více než 300 000 rublů (4675 dolarů) za nezaplacenou mateřskou dovolenou a mzdové náklady.

V srpnu 2015 se soud v Petrohradě zabýval případem Ludmily Savčukové a přiznal jí jeden rubl jako odškodnění za morální újmu. Savčuková popsala vnitřní fungování „trollí továrny.“ „Práce byla naplánována na směny, a každá směna byla na dvanáct hodin. Zaměstnanci museli napsat určité množství příspěvků a komentářů na různých internetových stránkách.“ Mezi cíle oddělení speciálních projektů, kde Savčuková pracovala, patřilo napsat také nejméně pět politických příspěvků na téma zadané na začátku každého týdne. Plat činil 41 000 rublů (776 dolarů) měsíčně.

Tak aspoň víme, jak se to dělá, když je internet zamořen absurdními debatními názory a ještě s takovou frekvencí a urputností.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com