Ruská vláda by ráda, aby akademici její země měli zase takovou prestiž, jako tomu bývalo v dobách Sovětského svazu. Zatím to ale vypadá, že dělá všechno pro to, aby k něčemu takovému nemohlo dojít.
Server Bloomberg.com popisuje, jaké další překážky vláda vymyslela, aby se vědcům nedalo moc svobodně dýchat: „Začátkem tohoto týdne Alexander Fradkov, petrohradský kybernetik, zjistil, že ruské ministerstvo vědy poslalo do výzkumných středisek soubor drakonických pokynů přijatých již předtím v únoru. Pravidla, schválená ministrem Michailem Kotjukovem, upravují kontakty mezi ruskými a zahraničními akademiky. Vyžadují od Rusů, aby předem informovali ministerstvo o plánech schůzek a poté o obsahu rozhovorů. Soukromá setkání vědce se zahraničními kolegy mimo pracovní dobu vyžadují povolení od vedení jeho výzkumného střediska. Obzvlášť absurdní pravidlo vyžaduje, aby ruské výzkumné organizace odebraly zahraničním kolegům elektronická zařízení, a to včetně hodinek.“
Je to návrat do paranoických dob SSSR, kdy se všude viděla činnost nějakých zahraničních zpravodajských služeb. Vědci museli své kontakty s cizinci podrobně oznamovat úřadům. Fradkova toto nařízení pobouřilo a ministru Kotjukovovi napsal, že takové absurdní a nevynutitelné příkazy nijak nezlepší bezpečnost národa, ale povedou jen k jeho rostoucí izolaci od rozvinutých zemí.
To rozhodně není v souladu s cílem, který vyhlásil prezident Vladimir Putin. Během 90. let odešlo ze země asi 20
tisíc vědců. Mnoho talentovaných lidí pro sebe nevidí v dnešním (a budoucím) Rusku žádnou perspektivu. Frustrace badatelů je dána i tím, že když na něco originálního a také komerčně využitelného přijdou, systém v Rusku panující není schopen jejich myšlenky uvést do praxe.
Putin by rád, aby se kvalita výzkumu skokově zlepšila a pro tento účel bylo v rozpočtu vyčleněno na šest let od roku 2018 celých 636 miliard rublů (9,6 miliard amerických dolarů).
Dalším Putinovým cílem od roku 2012 bylo dostat nejméně pět ruských univerzit na renomované seznamy nejlepších sto univerzit. Jenže Moskevskou státní univerzitu žebříček Times Higher Education Ranking řadí na 199. místo na světě a všechny ostatní ruské školy mají hodnocení nižší.
Pokud jde o peníze, tak ruští vědci hodně těžili z peněz od dárců z USA a Německa. Jak bude spolupráce hladce probíhat, když budou zahraniční spolupracovníci vědět, že se o nich podávají hlášení a ještě si musí sundávat hodinky, si asi každý dovede představit.
Ministerstvo teď najednou zjistilo, že ta pravidla jsou prý jen „doporučení“. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve středu vyhlásil, že opatrnost před průmyslovou a vědeckou špionáží je důležitá. Někteří ruští akademici už byli uvězněni za údajné předávání citlivých materiálů zahraničním dárcům.
Autoritativní režimy si zřejmě neuvědomují, že vědecké bádání vyžaduje nějakou svobodnou komunikaci. Tu je třeba respektovat vzájemně. Musí snad vědci na Západě podávat nějaká hlášení o svých kontaktech s Rusy a chtějí po nich, aby si sundávali hodinky? S tímto přístupem se Kreml dočká jen toho, že mu budou odcházet další lidé, protože proč by někdo kvalifikovaný měl dělat špatně placenou práci a ještě se u toho nechat šikanovat nebo rovnou zavřít.