Ruští vojáci jsou vyčerpaní, ale velení je nevystřídá. Nemají armádu na takovou válku, říkají experti

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Putinova armáda se na Ukrajině dostává do mnoha situací, s nimiž zřejmě vojenské špičky před začátkem ozbrojeného konfliktu vůbec nepočítaly. Mezi stále se opakující problém patří únava ruských vojáků, kteří hledají cestu, jak se dostat domů nebo si alespoň odpočinout. Na to však není invazní armáda připravena.

Jeden z okupantů, který bojoval u Kyjeva, Charkova a nyní se nachází na východní Ukrajině, si britskému deníku Guardian postěžoval na své zoufalé vyčerpání. Andrej, který slouží u 37. samostatné gardové motostřelecké brigády se sídlem v Burjatsku na Sibiři, se už dokonce spojil s právníkem. Chce totiž vědět, jestli je jeho nasazení na frontě vůbec legální. Stěžoval si také, že už několik měsíců neviděl svou ženu.

(Týdeník FORUM)

Andrej byl vždy loajální a poslouchal všechny rozkazy, které velitelé vydali, ale nyní už je unavený. Podle jeho slov působí tři měsíce bojů na Ukrajině jako delší doba než jsou celé čtyři roky, které strávil v armádě před vypuknutím války. „Je to vyčerpávající, celá moje jednotka si chce odpočinout, ale naše velení řeklo, že nás teď nemůže nahradit,“ sdělil ruský voják.

Již delší dobu se podle Daily Mirror objevují zprávy, které potvrzují, že má Rusko velké potíže s rotací svých vyčerpaných vojáků. Na to poukazují ve své nové studii i Michael Kofman, ředitel programu ruských studií v CNA a člen Centra pro novou americkou bezpečnost, a Rob Lee, vedoucí pracovník programu Euroasijského institutu pro výzkum zahraniční politiky.

Autoři ve studii píší, že armáda Kremlu je špatně navržena pro „trvalou okupaci nebo drtivou opotřebovací válku, která by vyžadovala velký podíl ruských pozemních sil, což je přesně ten konflikt, ve kterém se Rusko ocitlo“. Zároveň upozorňují na fakt, že ruská armáda nedisponuje takovými počty vojáků, aby se mohla snadno přizpůsobit nebo rotovat síly, pokud by ve válce vázla podstatná část bojové síly.

Kofman a Lee také tvrdí, že se během této války plně projevil rozsah ruských personálních slabin. „Za současného stavu má ruská armáda nedostatek živé síly – zejména pěchoty. Ruská armáda se také zkompromitovala vytvořením částečných mobilizačních sil. V důsledku toho byla ruská armáda optimalizována pro krátkou a ostrou válku, zatímco postrádala schopnost udržet velký konvenční konflikt,“ píší autoři studie.

()

V případě Andreje se nejedná o první „stížnost“ ruských vojáků. Před časem se na Telegramu a postupně i dalších sociálních sítích objevilo video, na němž okupanti tvrdí, že již měsíce bojují, aniž by měli k dispozici potřebnou výstroj, chybí i jídlo či lékařská péče.

Velitel vojáků ze 113. střeleckého pluku samozvané Doněcké lidové republiky také říká, že byli odvedeni i muži, kterých se vojenská služba neměla týkat. „Mobilizace naší jednotky proběhla bez jakýchkoli lékařských prohlídek a mezi námi jsou i tací, kteří by v souladu se zákony Doněcké lidové republiky neměli být mobilizováni,“ upozorňuje. „V naší jednotce jsou příslušníci, kteří trpí chronickými nemocemi, další, kteří jsou opatrovníky lidí s duševními chorobami,“ dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]