Ruští vojáci kradou v ukrajinských domech záchodové mísy a posílají je domů. Tam totiž nejsou k dostání

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Rabování domů na Ukrajině ruskými vojáky bylo registrováno již na začátku invaze. Vykrádání benzinových pump bylo na denním pořádku, z opuštěných domácností mizela všechna elektronika, kterou posléze Putinovi vojáci posílali svým rodinám do Ruska. Nyní se ovšem objevil další artikl, po němž zloději v uniformách cíleně pátrají.

Sankce západních zemí, které byly uvaleny na Rusko po začátku jeho invaze na Ukrajinu, postupně dosáhly tak daleko, že se do země válečného agresora nesmí dovážet téměř nic. Včetně sanitární techniky, informuje deník The Telegraph. Proto Putinovi ozbrojenci nyní vykrádají prázdné domy a byty s úmyslem získat toaletní mísy. Jejich dovoz do Ruska totiž přísné regule také zapovídají.

()

Zákaz, často označovaný jako „válka záchodů“, jasně vysvětluje, že Evropská unie „omezením vývozu pouze uvádí technologickou vyspělost Ruska do souladu se stavem jeho civilizace“. Na podivnou ruskou taktiku rabování, kdy se z ukrajinských domů ztrácejí záchody, upozornil i Volodymyr Zelenskyj. 

„Rusové mluvili o svém největším snu, vidět Paříž a zemřít. Teď je jejich snem ukrást záchod a zemřít,“ řekl ukrajinský prezident v dubnu. Ke stejným bizarním krádežím prý docházelo i během ruské invaze do Gruzie v roce 2008. Jeden z diplomatů EU uvedl: „Ruští vojáci rabují záchodové mísy v ukrajinských městech. Navzdory nadsazeným údajům o ruském růstu to ukazuje, že jejich ekonomika je v důsledku ochromujících západních sankcí na dně.“

Sankce se projevily již dříve

Přestože se Kreml stále snaží přesvědčit Rusy o tom, že západní sankce nemají na fungování země žádný dopad, opak je pravdou. Pociťují to několik měsíců i vojáci, kteří okupují Ukrajinu. Vzhledem k nedostatku náhradních součástek totiž musejí své tanky a bojová vozidla opravovat, jak se dá.

Jak v květnu loňského roku upozornil deník The Washington Post, Ukrajinci v tancích, které za sebou ruské jednotky nechaly, našli součástky například z ledniček nebo myček nádobí. Polovodiče, které by vojsko agresora potřebovalo, totiž Rusko nemá. Tyto zprávy potvrdila i americká ministryně obchodu Gina Raimondová. Ta na slyšení v Senátu hovořila o zprávách od Ukrajinců, kteří při objevení ruské vojenské techniky na místě zjistili, že je naplněna součástkami z bílé techniky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články