Ruští vojáci pokračují v ofenzivě u Bachmutu, uvádí ukrajinské velení

Severodoněck je z větší části zničen masivním ruským ostřelováním (Serhij Hajdaj / se souhlasem)

Severodoněck je z větší části zničen masivním ruským ostřelováním | FOTO: Serhij Hajdaj / se souhlasem

Ruští vojáci stejně jako v závěru minulého roku pokračují v ofenzivních operacích okolo Bachmutu, uvedl ve středečním ranním hlášení o situaci na frontě ukrajinský generální štáb. Ruské jednotky podle něj ostřelují i civilní cíle, a to zejména na severu Doněcké oblasti a v jihoukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti.

Za posledních 24 hodin vyslalo podle ukrajinského generálního štábu Rusko sedm raket, podniklo 18 vzdušných útoků a přes 85 úderů ze salvových raketometů. Tyto útoky soustředilo „zejména na civilní infrastrukturu měst Kramatarosk v Doněcké oblasti, Záporoží a Cherson. Mezi civilním obyvatelstvem jsou oběti,“ napsalo ukrajinské velení. Varovalo také, že nad celým územím Ukrajiny stále platí nebezpečí vzdušných útoků.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ofenzivní operace ruská armáda podle Kyjeva dále soustředí na oblast strategicky významného Bachmutu. Jednotky Moskvy se také snaží vylepšit své taktické pozice ve směru na Kupjansk v Luhanské a Lyman a Avdijivku v Doněcké oblasti.

Za posledních 24 hodin ukrajinští vojáci odrazili útoky ruských jednotek v okolí Stelmachivky a Bilohorivky v Luhanské oblasti a u Soledaru, Krasne Hory, Bachmutu, Majorsku, Marjinky, Novomychajlivky a dalších obcí v Doněcké oblasti.

Zprávy obou znepřátelených stran o současném konfliktu, který rozpoutal vpád ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru, nelze nezávisle ověřit.

O ruské ofenzivě v okolí Bachmutu a Avdijivky a možné snaze o posílení pozic ruské armády na západě Doněcké oblasti píše v analýze také americký Institut pro studium války (ISW). Ruské síly podle něj pokračují v omezených protiútocích podél linie mezi městy Svatove a Kreminna, Ukrajina ostřeluje ruské logistické pozice v Luhanské oblasti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články