Ruští vojenští velitelé diskutovali o použití jaderných zbraní, varují američtí představitelé

Ruská jaderná střela na přehlídce. Ilustrační foto. (Profimedia)

Ruská jaderná střela na přehlídce. Ilustrační foto. | FOTO: Profimedia

Vysocí ruští vojenští představitelé nedávno vedli diskuse o tom, kdy a jak by Moskva mohla na Ukrajině použít taktickou jadernou zbraň, napsal deník The New York Times. Podle několika vysokých amerických představitelů to přispělo ke zvýšenému znepokojení ve Washingtonu a hlavních městech spojenců. Administrativa prezidenta Joea Bidena je zneklidněna a považuje takové úvahy za projev frustrace Moskvy z neúspěchů na Ukrajině.

List uvádí, že ruský vůdce Vladimir Putin se těchto rozhovorů neúčastnil. „Skutečnost, že vysocí ruští vojenští představitelé vůbec vedli tyto rozhovory, však Bidenovu administrativu znepokojila, protože to ukazuje, jak jsou ruští generálové frustrovaní ze svých neúspěchů v terénu, a naznačuje, že Putinovy zastřené hrozby použitím jaderných zbraní nemusí být jen slova,“ píše list The New York Times. Zpravodajské informace o těchto rozhovorech byly v v kruzích americké vlády rozeslány v polovině října.

()

Američtí představitelé nicméně uvedli, že zatím neviděli žádné důkazy o přesunech ruských jaderných zbraní nebo že by Rusové přijímali jiná taktická opatření k přípravě na úder.

Američtí představitelé nechtěli mluvit o tom, jaké jaderné scénáře se zvažovaly. Ředitel CIA William J. Burns však již dříve uvedl, že Putinovo „potenciální zoufalství“ ve snaze dosáhnout vítězství na Ukrajině a neúspěchy ve válce by mohly vést Rusko k použití jaderných zbraní. Zprávu nechtěl komentovat ani John F. Kirby, představitel Rady národní bezpečnosti.

„Od počátku jsme jasně říkali, že ruské komentáře o možném použití jaderných zbraní nás hluboce znepokojují a bereme je vážně,“ řekl Kirby. „Nadále to sledujeme, jak nejlépe umíme, a nevidíme žádné náznaky, že by se Rusko na takové použití připravovalo.“

Podle odhadů Pentagonu má Rusko zásoby až dvou tisíc taktických jaderných zbraní. Ty jsou zamýšleny pro potenciální použití na bojištích k přemožení konvenčních sil. Zatím k ničemu takovému na bojištích nedošlo. Jejich nasazení je možné různým způsobem, jak pomocí rakety, tak i jako dělostřelecký granát. Taktické jaderné zbraně mají nižší sílu a a jsou určeny k použití na kratší vzdálenosti než hlavice nesené na mezikontinentálních balistických raketách.

()

Zmínky o použití jaderných zbraní se objevují ve vysílání ruské státní televize z úst lidí titulovaných jako vojenští experti. Zmiňuje to i expremiér a exprezident Dmitrij Medveděv.

„Představme si, že Rusko je nuceno použít své nejmocnější zbraně proti ukrajinskému režimu, který se dopustil rozsáhlého aktu agrese, jenž je nebezpečný pro samotnou existenci našeho státu. Věřím, že NATO ani v takovém případě do konfliktu přímo nezasáhne,“ napsal Medveděv na konci září na sociální síti Telegram.

Podobná vyhlášení od propagandistů a politiků mohou být považována za součást psychologického nátlaku. Debata ve vojenských kruzích by tuto hrozbu posouvala do reálnější roviny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články