Ruští zmetci jednou rukou podepisují smlouvy a druhou navádějí rakety, řekl ukrajinský poslanec k útoku na Oděsu

Oleksij Gončarenko vlevo (Bureau of European and Eurasian Affairs)

Oleksij Gončarenko vlevo | FOTO: Bureau of European and Eurasian Affairs

Ačkoliv Ukrajina a Rusko oznámily, že se dohodly na způsobu, jak začít vyvážet obilí z blokovaných ukrajinských přístavů, prakticky okamžitě ji Rusko porušilo, neboť na jeden z černomořských přístavů – na Oděsu – uskutečnilo raketový útok.

„V oděském přístavu hoří. Zde je pro vás obilný koridor. Tihle zmetci jednou rukou podepisují smlouvy a druhou navádějí rakety,“ popsal ruský přístup k dohodám ukrajinský poslanec Oleksij Gončarenko.

()

Dvě rakety typu Kalibr se protivzdušné obraně podařilo sestřelit, ale do města dopadly dvě další a zasáhly infrastrukturu místního přístavu. Z místa jsou hlášeny výbuchy a kouř.

Navzdory tomuto barbarskému raketovému útoku Ukrajina pokračuje v přípravě na obnovení vývozu obilí. Ministr dopravy Oleksandr Kubrakov na svém facebookovém profilu potvrdil, že nevěří, že by Rusové dohodu jakkoliv dodrželi, ale že věří partnerům a spojencům, a právě proto byla dohoda podepsána s Tureckem a OSN, a nikoliv s Ruskem. „Věříte Rusku? Samozřejmě, že ne, nikdo na Ukrajině nemůže věřit zemi, která věrolomně rozpoutala tuto válku,“ napsal doslova Oleksandr Kubrakov. Rusko podle něj znovu ukázalo světu své skutečné záměry. „V posledních měsících se raketové údery na infrastrukturu staly druhým, někdy dokonce prvním cílem nepřítele. Každý den míří desítky raket na železnici, mosty, úložiště ropy, přístavy. Nezastaví to naši práci a náš odpor,“ tvrdí Kubrakov.

Jako vždy důvěřujeme námořnictvu, ozbrojeným silám a všem obranným silám, které jsou připraveny bránit se okupantům. Včera nikdo nepodepsal dohodu o kapitulaci Ruské federace, válka neskončila, jak někdo rozhodl. Ale stejně jako naše železnice pokračuje v pohybu a silniční dopravci dodávají potřebné jídlo, léky a zbraně na mnoho pozic, neustoupíme od našeho cíle odblokovat mořské přístavy. Pokračujeme v technických přípravách na zahájení exportu zemědělských produktů z našich přístavů,“ shrnul současnou situaci Kubrakov.

Útok na Oděsu ohrozil dohodu, jejímž cílem je odblokovat vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů a zmírnit celosvětový nedostatek potravin způsobený ruskou invazí. Raketový úder okamžitě odsoudil generální tajemník OSN OSN António Guterres a také šéf evropské diplomacie Josep Borrell.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]