Rusům docházejí děla a tanky, jejich osádky tak musejí bojovat jako obyčejní pěšáci, uvádí ISW

Ruským dělostřelcům a tankistům chybí základní pěchotní výcvik. Na frontě pak nejsou schopni plnohodnotně plnit potřebné úkoly. (Mil.ru, wikimedia, CC BY 4.0)

Ruským dělostřelcům a tankistům chybí základní pěchotní výcvik. Na frontě pak nejsou schopni plnohodnotně plnit potřebné úkoly. | FOTO: Mil.ru, wikimedia, CC BY 4.0

V důsledku značných ztrát dělostřelecké a tankové techniky i obrněných vozidel posílají ruští velitelé na Ukrajinu bojovat vycvičené dělostřelce či tankisty jako pěchotu. Toto rozhodnutí však činí ruské jednotky ještě méně bojeschopnými, tvrdí na základě zjištěných informací Institut pro studium války ISW.

„Ruský vojenský blogger přirovnal současnou situaci k podobné situaci v roce 2015, kdy nasazení dělostřelecké jednotky jako pěchoty v operaci dobytí Debalceva v Doněcké oblasti vedlo ke smrti 80 procent všech mužů. Velitelé, kteří učiní taková rozhodnutí, by měli čelit trestnímu stíhání,“ píše se ve zprávě analytiků ISW.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Problémem je úzká specializace vycvičených vojáků. Dělostřelci ani tankisté totiž neprocházejí „běžným“ pěchotním výcvikem, a tak v případě nasazení na frontu v pozici pěšáků nejsou schopni se adekvátně zapojit do bojů.

„V armádě Ruské federace je příliš málo času věnováno přípravě mobilizovaných k použití i v těch typech jednotek, ve kterých by formálně mohli sloužit dříve, než je vysílají do první linie. Velení je rozhodně nestihlo vycvičit v doplňkových odbornostech,“ konstatuje analýza ISW.

Ruské dělostřelectvo má podle ISW kromě značných materiálních ztrát potíže i s nedostatkem munice. „Oficiální mluvčí Východní skupiny sil ozbrojených sil Ukrajiny plukovník Serhij Čerevaty řekl, že nyní je intenzita ruského dělostřeleckého ostřelování na východní Ukrajině asi třikrát nižší než v létě 2022,“ uvádí ISW. Pravděpodobně jde o důsledek vyčerpání zásob munice, což nepřímo potvrzují zprávy o tom, že ruské jednotky převážejí munici z jednoho sektoru fronty do druhého.