Rusům nejde o nic víc ani míň než dobýt naše území a vztyčit na něm vlajku

Jaderná elektrárna Dukovany (ČTK)

Jaderná elektrárna Dukovany | FOTO: ČTK

„Netahejte nám do toho politiku,“ zní čím dál tím častěji od vlády. Zaznívá to i v případě strategických rozhodnutí, jako je dostavba jaderné elektrárny či očkování vakcínou Sputnik. Politický rozměr má v našem životě a rozhodování mnoho věcí, ale tyto dva kroky mohou mít velmi nepříznivý vliv na naši bezpečnost i na naši pozici u spojenců, tyto kroky se stávají symbolickými. V případě dostavby jaderné elektrárny nejde ani o to, že by Rusko mělo schopnosti takovou stavbu realizovat, ostatně má deset rozestavěných elektráren a jenom dva týmy, ale je to snaha posílit vliv Ruské federace v České republice. 

Rusko nás dodneška považuje za sféru svého vlivu, známy jsou dezinterpretace historie, kdy současný ruský režim okupaci v roce 1968 považuje za bratrskou pomoc. Rusko vůči nám činí nepřátelské kroky; Rusko je zemí, jejíž představitelé jsou na sankčních seznamech; je zemí, kde dochází k popravám politických odpůrců i novinářů. Personální propojení mezi Rosatomem a prezidentem Putinem jsou prokazatelná.

Marija Aljochinová (ČTK)

V historii známe mnoho situací, kdy ekonomické kroky měly vliv na politickou orientaci. Nikdo nepochybuje o tom, že Marshallův plán a jeho přijetí nebo nepřijetí bylo jedním z faktorů, které ovlivnily náš vývoj po roce 1948; nikdo z nás nepochybuje, že dodávky obilí v roce 1947 byly jedním z kroků, které přispěly k tomu, jak to u nás dopadlo. Ano, i naše ekonomická rozhodování zejména ve strategických oblastech mají politické a bezpečnostní dopady. Ano, to, že naši představitelé stáli na letišti a klaněli se dodávkám čínských respirátorů proti čínské chřipce, má své politické dopady. 

Ano, to, že se Maďarsko rozhodlo stavět ruský reaktor, přispívá k tomu, že je západními partnery často považováno za zemi, která je již ztracená. Myslím, že bychom si měli připomínat, že to, co se stalo v březnu roku 1938, nezačalo v březnu 1938, že události února 1948 nezačaly v únoru 1948 a že události ze srpna 1968 nezačaly v srpnu 1968. Měli bychom být obezřetní v krocích, které posilují vazbu k režimu, jaký vládne v Rusku, protože Rusům nejde o nic víc ani o nic míň než dobýt naše území a vztyčit na něm vlajku. Jednou z příležitostí pro ně je stavět jadernou elektrárnu, druhou pak dodávat očkovací látku Sputnik. Važme si naší svobody a neopakujme chyby z minulosti. 

Autorka je poslankyně TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]