Růžový tank Davida Černého stojí od čtvrtka v Brně, jak symbolické

David Černý (ceskatelevize)

David Černý | FOTO: ceskatelevize

Jako na zavolanou, po středeční velkolepé brněnské demonstraci proti praktikám Andreje Babiše, objevil se ve čtvrtek na Komenského náměstí v Brně známý Růžový tank výtvarníka Davida Černého. Exponát ale není symbolickým pokračováním projevů nespokojenosti občanů této země, je součástí výstavy Kmeny 90, kterou Moravská galerie slavnostně zahájí 13. května.

Reálně vypadající tank stál kdysi v Praze na Smíchově jako připomínka osvobození hlavního města Rudou armádou. V roce 1991 se tehdejší student pražské VŠUP David Černý rozhodl, že jej natře narůžovo, za což byl i krátce stíhán. Tank byl totiž v té době národní kulturní památkou. V následujících dnech byl opět přetřen do původních zelených barev, skupina poslanců však využila své imunity a v květnu ho znovu přebarvila narůžovo. Tanku byl následně odňat status kulturní památky a 13. června 1991 byl ze Smíchova odstraněn. Připadl do sbírek Vojenského historického ústavu Praha.

Umístění tanku na Komenského náměstí  je jakousi pozvánkou na sobotní pouliční vernisáž výstavy Kmeny 90. Právě přetření tanku na růžovo se stalo jakýmsi symbolem divokým a svobodných devadesátých let. Dynamickou atmosféru té doby a tehdejší bujení alternativních společenství mapuje právě výstava Kmeny 90, která naváže na stejnojmennou úspěšnou knihu. Výstavní síně nyní postupně zaplňují kultovní předměty a dokumenty připomínající například komunity anarchistů, metalistů, rapperů, skinheadů, punkerů a squatterů. Výstava by se ráda stala zážitkem, do kterého se zapojí všichni brněnští obyvatelé, bude expandovat do ulic a jistě poslouží i jako zrcadlo době dnešní.

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner