Rychetský: Některá vládní opatření jsou za hranou. Rozhodnutí nebudeme odkládat

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský 
 (ČTK/Šálek Václav)

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | FOTO: ČTK/Šálek Václav

Některá vládní krizová opatření jsou za hranou ústavnosti, řekl na Radiožurnálu předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Reagoval tak na návrh k přezkoumání vládního usnesení o vyhlášení nouzového stavu, se kterým se chystá na Ústavní soud obrátit skupina senátorů. Podle Rychetského padne rozhodnutí velmi brzy.

Skupina senátorů se chystá obrátit na Ústavní soud kvůli nouzového stavu a dalším krizovým opatřením včetně zavření škol, omezení bohoslužeb, zákazu nočního vycházení nebo omezení amatérského sportu a pohybu. V neděli to oznámil manažer senátorského klubu STAN Jan Doležálek. 

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Podle Pavla Rychetského by se mohl Ústavní soud dostat k projednání relativně brzy. „Podněty jsme dostávali opakovaně, ale nebyly od aktivně legitimovaného subjektu. Teď to bude konečně návrh skupiny senátorů, kterým se dokonce musíme zabývat,“ vysvětlil na Radiožurnálu Rychetský.

Projednávání bude podle něj pro ústavní soudce oživením. „Jsme svědky střetu dvou ústavně chráněných hodnot. Na jedné straně je ochrana veřejného zdraví. Vláda je povinna hledat, nalézat a vyhlašovat opatření, která šíření pandemie sníží nebo dokonce zamezí. Na druhé straně je tady svoboda jednotlivce a ta opatření do ní zasahují,“ prozradil Rychetský s tím, že některá vládní opatření jsou podle něj za hranou. Jaká konkrétní to jsou, ale neprozradil.

Předseda Ústavního soudu dále ubezpečil, že projednávání nebudou odkládat tři roky, rok ani pět měsíců. Rozhodnutí podle něj padne velmi rychle. Nechci předjímat, ale nepochybné je, že tak zásadní opatření, která vláda přijímá ve vztahu k občanům, by měla být odůvodněná tak, aby občané pochopili jejich nezbytnost a akceptovali je,“ doplnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]