Rychetský odpověděl na stránkách Ústavního soudu na Babišovy neuvěřitelné výroky

Eric Drooker

Neuvěřitelné výroky, jakých se vůči Ústavnímu soudu dopustil trestně stíhaný premiér Andrej Babiš, jsou manipulativní a představují jeden z největších útoků na demokratickou instituci, jaký jsme tu za posledních třicet let zažili. Na stránkách ÚS k tomu vyšlo prohlášení.

Citujeme v úplnosti:

Vyjádření předsedy Ústavního soudu k aktuálním výrokům předsedy vlády, 3. února 2021

Předseda vlády Andrej Babiš vyslovil rozhořčení nad rozhodnutím Ústavního soudu ve věci volebního zákona slovy „Ústavní soud ztratil zábrany a snaží se ovlivnit politickou situaci v zemi“.

FORUM 24 (archiv)

Ústavní soud se nesnaží ovlivnit politickou situaci v zemi, ale chrání Ústavu a její základní požadavek na ochranu ústavního principu rovnosti ve volebních procesech. Když předseda vlády prohlásil, že „Pavel Rychetský evidentně není nestranný ústavní soudce“, dopustil se dehonestujících výroků vůči ostatním soudcům Ústavního soudu, neboť jde o většinové rozhodnutí patnáctičlenného pléna. I úvaha Andreje Babiše, že předseda Ústavního soudu „udělal s hnutím STAN politickou dohodu o kandidatuře na prezidenta v roce 2023“, je scestná, protože Pavel Rychetský opakovaně prohlásil, že se nikdy nehodlá ucházet o funkci hlavy státu.

Ústavní soud ani jeho předseda se v této věci nebudou dále vyjadřovat.

Že se ústavní soudci nebudou dál k věci vyjadřovat, se dá dost dobře pochopit. Babišovy řeči jsou taková nehoráznost, že pokud někdo stav věcí nepochopil už při pouhém poslechu, nic mu nepomůže. Dokonalá byla i Babišova dikce podrážděného esenbáka, který se právě chystá potrestat nějakého výtržníka narušujícího socialistické soužití. Podle Babiše by měl zřejmě vládnout v této zemi nějaký Ústřední výbor Agrofertu, prolezlý exponenty a experty z dob minulého režimu. Co ale čekat od komunistického kariéristy a agenta Státní bezpečnosti. V tom vyrůstal, to ho naučili a v tom vyškolili. Tak to dělá dál.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]