Rychetský: Státní svátek nesmí snižovat neomalenost úředníků ani prezidenta. Na Hrad přijdu

Eric Drooker

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na Pražský hrad 28. října přijde. Ve svém prohlášení ale zkritizoval hradní úředníky, prezidenta Miloše Zemana nebo prohlášení ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou dalajlámy v Praze. Přinášíme jeho prohlášení.

Státní svátek 28. říjen je nejvýznamnějším svátkem našeho státu spojený nejen s obnovením státní svrchovanosti českého národa, ale i s odstartováním procesu budování moderního demokratického právního státu v srdci Evropy. Význam tohoto svátku nemůže být snižován nebo dokonce degradován pochybením případně neomaleným postupem úředníků Kanceláře prezidenta republiky, osobu prezidenta nevyjímaje. Nemůže být zpochybňován ani podle mého soudu nešťastným a nevhodným prohlášením vrcholných ústavních činitelů naší země v souvislosti s návštěvou nositele Nobelovy ceny míru čtrnáctého dalajlámy v naší zemi.

Důsledkem může být toliko snížení autority dotčených činitelů. Ať již byly důvody a okolnosti jakékoli, pan Jiří Brady by měl být v tento den oceněn vysokým státním vyznamenáním, i kdyby bylo třeba přidat na pódium Vladislavského sálu jednu židli navíc. Odmítnutí účasti na oficiálních oslavách tohoto státního svátku však považuji za projev neúcty k jeho významu a nepochopení skutečnosti, že výběr účastníků není výsledkem cíleného či libovolného výběru pozvaných ze strany hostitelů, ale přirozeným zobrazením reprezentace všech ústavních orgánů, orgánů územní samosprávy, akademické obce i představitelů ostatních občanských a konfesních skupin obyvatelstva. Pro ty je účast nejen věcí cti, ale i odpovědnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články