Rychetský: Za rozpoutání války by bylo na místě postavit Putina před tribunál

Pavel Rychetský (Pavel Hofman / se souhlasem autora)

Pavel Rychetský | FOTO: Pavel Hofman / se souhlasem autora

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský pokládá rozpoutání války na Ukrajině za tak hrubé porušení všech norem mezinárodního práva, že by bylo na místě postavit ruského prezidenta Vladimira Putina před mezinárodní tribunál. Zmínil také možnost vydat na Putina evropský zatýkací rozkaz a pozastavit členství Ruska v mezinárodních institucích. Rychetský to dnes uvedl na dotaz ČTK.

Ekonomické sankce je podle Rychetského zapotřebí uplatnit v nejintenzivnější formě, samy o sobě ale prý nebudou dostatečnou reakcí. “Měly by být v celém světě zmrazeny veškeré vklady a aktiva ruského státu i jeho představitelů včetně Putina a všech členů jeho rodiny,” míní Rychetský.

“Rusko, stejně jako jeho předchůdce SSSR, vždy usilovalo o rozšíření svého území, anebo alespoň svého vlivu, na země východní i střední Evropy. Bezprecedentní rozpoutání války poprvé od konce druhé světové války na evropském území však představuje tak hrubé porušení všech norem mezinárodního práva, že by bylo na místě postavit Putina před Mezinárodní trestní tribunál, vydat na něj evropský zatýkací rozkaz a pozastavit členství Ruské federace ve všech mezinárodních institucích včetně OSN,” uvedl Rychetský.

Občanům Ruska s výjimkou uprchlíků a azylantů by se měl podle Rychetského znemožnit vstup do členských států EU. Občanům Ukrajiny by naopak poskytl veškerou, nejen humanitární, pomoc, včetně zjednodušeného řízení o azylu.

Putinova administrativa a zejména její zpravodajské služby operují napříč evropským kontinentem, konstatoval Rychetský. “Celé farmy petrohradských trollů pod taktovkou Putinovy kliky šíří napříč kyberprostorem nejrůznější dezinformace a hybridní válku proti civilizovaném světu vedou již řadu let. Nejsem odborníkem na prostor elektronických komunikací, ale soudím, že by provideři elektronických sítí měli ruským trollům zamezit přístup na své sítě,” napsal na dotaz ČTK předseda Ústavního soudu, někdejší disident a signatář Charty 77.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články