Česká republika se přibližně půl roku potýká s virem importovaným do Evropy a dalších částí světa z Čínské lidové republiky. Covid-19, jak se toto zahraniční svinstvo oficiálně nazývá, ovlivňuje mimořádně negativním způsobem život nejen u nás, ale i v jiných zemích. Od počátku krize nabízí své recepty na její řešení epidemiolog Roman Prymula – nejprve ve funkci náměstka ministra zdravotnictví, posléze jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády ČR a v současné době jako ministr zdravotnictví. Na postu šéfa zmíněného rezortu vystřídal třiatřicetiletého právníka a zpěváka Adama Vojtěcha.
Předcházející i současný ministr zdravotnictví mají něco společného. Vystupují rádi, ale nutno říci, že i velmi suverénně, před televizními kamerami a mikrofony. Oba jsou v podstatě oblíbenci trestně stíhaného předsedy české vlády Andreje Babiše. Oba jmenovaní, přes své velmi suverénní vystupování v televizi, však působí či působili poněkud nevěrohodně. Situace je složitá a jako šéfové zdravotnického rezortu nesli a nesou velkou zodpovědnost. Když se ale zadaří, tak přijde ocenění jejich práce. Pan Vojtěch se dočkal „pochvaly“ od premiéra, že byl až příliš hodný. Od jeho nástupce čeká větší razanci. O panu Prymulovi se již dokonce hovoří v souvislosti s udělováním nejvyšších státních vyznamenání u příležitosti vzniku samostatného Československa 28. října, přestože existují pochybnosti, zda si podobnou poctu zaslouží. Prozatím jen víme, že kvůli extrémně přísným opatřením utrpěla nesmírně ekonomika země a koronavirus stejně poražen nebyl.
V každém případě má plukovník Prymula u části veřejnosti zelenou. V předvolební debatě, která probíhala na TV Nova ve čtvrtek 1. října, předseda KDU-ČSL dokonce prohlásil, že v prvním poločasu jsme vedli nad onemocněním covid-19 jedna nula. Nebyly to spíše předčasné soudy a ze strany zodpovědných činitelů sebechvála místo preventivních opatření? V brněnské šalině jsem v těchto dnech zase zaslechl něco v tom smyslu, že nebýt Prymuly, byly by u nás desetitisíce mrtvých. Dva z mých příbuzných dokonce někdy v červnu se zcela vážnou tváří tvrdili, že „nás epidemiolog Prymula zachránil“.
Současný ministr zdravotnictví má však také kritiky, a to nejen v řadách laické veřejnosti, ale i odborníků z oblasti medicíny. Patří k nim kromě jiných šéf České stomatologické komory Roman Šmucler, který hovoří o pozitivech i negativech nošení roušky, a podobně se vyjadřuje přední český onkolog Jan Žaloudík. Je bohužel pravdou, že nadlouho byla rouška považována za hlavní a téměř jedinou zbraň proti nemoci covid-19 a další možné preventivní nástroje byly z velké části ignorovány. Krizový výbor se v letních měsících ani nesešel. V nedávné době jsem měl možnost debatovat s profesorem Žaloudíkem. Tento mezinárodně respektovaný onkolog kromě jiného konstatoval, že „rouška je jeden pomocný nástroj užitečný asi jako lopata při stavbě atomové elektrárny, na písek a cement dobrá, pro technologii vybavení absurdně neadekvátní. A s virem nebojujeme, ani on s námi, sžíváme se, jako s těmi stovkami ostatních. Tento je výjimečný, je to virus nováček, rusky novičok, ať už je dílem božím, přírodním, nebo laboratorním.“ Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima pak v pořadu Otázky Václava Moravce zopakoval svůj názor, že je třeba si zvyknout – „koronavirus tu bude napořád, a proto se s ním musíme naučit žít“.
Profesor Prymula, který nás prý před něčím zachránil, v masmédiích prozradí či jen naznačí možnost různých omezení života veřejnosti, dokonce aniž by předem o svých záměrech informoval předsedu vlády či ministra vnitra a jiné kolegy. To se pak logicky setkává s kritikou nebo alespoň s údivem. Přímý Prymulův nadřízený Andrej Babiš již někdy v dubnu vykřikoval, jaké jsme „v boji“ s chorobou covid-19 jedničky, minimálně v Evropě. Nyní se po pěti měsících již k našemu tzv. premiantství příliš nevyjadřuje. Dává volnou ruku ministru zdravotnictví a nechává na něm víceméně zodpovědnost. Jako bývalý člen normalizační KSČ a absolvent Večerní univerzity marxismu-leninismu Babiš určitě dobře zná poučky otců této pavědy. Jedna z nich zní – „teorie je prověřována praxí“. Prymula straší a přichází s četnými nesystémovými nařízeními, aby je vzápětí změnil nebo odvolal. O některých opatřeních, například o registraci hostů v restauracích a hospodách, se premiér přímo vyjádřil, že jsou „nesmysl“. Ministr se pak servilně vymlouval, že jen reagoval na otázku jedné poslankyně.
Každý soudný člověk chápe, že s tím, co k nám dorazilo z lidové Číny, nebojujeme sami. Rovněž situace v řadě dalších zemí se nejeví jako příliš růžová a jejich představitelé vyjadřují obavy o své občany. U nás se v letních měsících spalo na vavřínech.
Plukovník Prymula nemůže popřít, že byl od počátku krize hlavní tváří boje proti nemoci covid-19. Česká republika patří nyní v tempu šíření nákazy k nejhorším v celém světě. Přes své sebevědomé vystupování není Prymula v boji s pandemií nijak úspěšný. Nemá chuť si neúspěch přiznat, a také proto se s velkou nelibostí ohradil proti petici lékařů za zrušení zbytečných opatření souvisejících s bojem proti koronaviru a vybízející k rozumnému přístupu s ohledem na existenci dalších nebezpečných chorob, které ohrožují zdraví populace. Ministr zdravotnictví dokonce chování signatářů v čele s kardiochirurgem Janem Pirkem označil za nezodpovědné s tím, že nechápou aktuální epidemiologický vývoj. Nadále trvá na tom, že přitvrdí, a vyhrožuje přísnými restrikcemi. Ty už jsme tady ale zažili na jaře a za pár měsíců udeřil koronavirus s ještě větší silou.
Roman Prymula je prostě rytíř smutné postavy, který nyní podle serveru Seznam Zprávy navíc nedokázal objasnit, odkud se vzal na jeho účtu milion korun.