S betlémským starostou Antonem Salmanem nejen o Vánocích

(https://palsawa.com/)

FOTO: https://palsawa.com/

Rodiště Ježíše Krista, světoznámý Betlém, město, které má neopakovatelnou atmosféru. V současné době zde žije kolem třiceti tisíc obyvatel, o další desetitisíce se ale toto biblické město každoročně rozrůstá právě v nynější době. Poutníci z celého světa, mezi nimi samozřejmě i mnoho Čechů a Slováků, přijíždějí do Svaté země oslavit příchod Spasitele na náš svět.

Půlnoční mše se na Štědrý den v Chrámu Narození Páně pravidelně zúčastňuje i vedení Palestinské samosprávy. V minulosti to opakovaně byl Jásir Arafat a nyní jeho nástupce ve funkci Mahmúd Abbás. Ačkoliv podíl křesťanů v Betlémě postupně klesá a palestinských muslimů je podstatně vyšší procento, starostou je podle tradice vždy křesťan. Tím současným se v roce 2017 stal známý betlémský advokát Anton Salman.

Sedíme s manželkou v rozlehlém pokoji starostova velkého domu, který je autem přibližně patnáct minut od hotelu Golden Park Resort, v němž jsme po dobu pěti dnů byli ubytováni. Na setkání nás svým automobilem veze honorární konzul Slovenské republiky v Palestině George Jabra Peggy, který byl na střední škole spolužákem pana starosty. Přibližně padesátiminutovému setkání se starostou je honorární konzul Slovenské republiky osobně přítomen.

„Památky v Betlémě jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO,“ připomíná starosta Salman. Zdůrazňuje přitom snahu současného vedení města zlepšit stav komunikací ve městě a dořešit jisté problémy se zásobováním vodou, kterou Palestinská samospráva dostává z Izraele. Je nezbytné se vypořádat se zlepšením čistoty ve městě. Dalším ze záměrů je renovovat hlavní náměstí Betléma. „Postavili jsme rovněž nový fotbalový stadion, i když je malý,“ říká s úsměvem starosta Betléma. Dodává: „Na úrovni města jsme uspěli v tom, že jsme vybudovali nové silnice v centru města a kolem něj, zlepšujeme služby pro občany. Budujeme nové přípojky odpadních vod, máme 2200 metrů nového potrubí.“  Jeho pohled při debatě s námi každou chvilku obdivně spočine na čtyřleté vnučce, která se jmenuje Lourdes. Ta pobíhá bezstarostně po pokoji a je si určitě dobře vědoma toho, že je bezkonkurenčně dědečkovou oblíbenkyní číslo jedna.

Při posezení v domě pana starosty Salmana se nemůžeme nedotknout zdejších zvyklostí v době vánočních svátků.  Palestinská a betlémská kuchyně je podle slov hostitele poměrně dost bohatá, protože je to vlastně „mix“ celého světa. Obvykle se konzumuje jehněčí maso a jako přílohy pak hlavně rýže a samozřejmě zelenina. Kapr nebo jiná ryba určitě ne. Jinak se ale nic speciálního v Betlémě či jinde v Palestině na Vánoce nejí. Na svátečním stole nechybí ale místní bílé víno Cremisan. Je opravdu vynikající. Vánoční stromek, který je samozřejmě v každé křesťanské rodině, zdobí v rodině starosty Antona Salmana jeho dcera.

V průběhu loučení nám betlémský starosta zdůrazňuje, ať zase někdy přijedeme do Kristova rodiště Betléma, kam v loňském roce podle jeho slov zavítalo téměř 1 200 000 turistů z nejrůznějších zemí a světadílů. „Nejsme bohatá země, jsme chudá země,“ říká Anton Salman, „ale máme tuto milost, kterou nás, Betlémany a Palestince, poctil Bůh, a to je Chrám Narození Páně. Je to velký dar od Boha a velká milost a můžeme říci, že tento chrám navždy zůstane destinací všech křesťanů na světě, a proto musíme dělat všechno, abychom správně našim hostům posloužili a chovali se k nim s úctou během jejich pobytu – to je to, co můžeme nabídnout. Nemůžeme turistům nabídnout zábavu, to zde nemáme… Lidem, kteří k nám přicházejí ve městě pobýt, se musíme chovat uctivě, musíme budovat vřelý vztah místní komunity a hostů.“

Při návštěvě města Betléma měla naše skupinka z jižní Moravy velmi příjemný pocit z chování místních obyvatel.  Je zřejmé, že Palestinci si jasně uvědomují, že pro jejich enklávu je turistický ruch klíčový, a chovají se velmi přátelsky, vstřícně.  K naší spokojenosti s pobytem přispělo i to, že průjezd check-pointem z Betléma do Izraele byl vždy hladký. V minulosti jsme zde totiž zažili kontroly, kterých jsme nyní byli zcela ušetřeni.

 

Betlémská bazilika Narození Páně

 

Starosta Anton Salman, foto Eva Chalupová

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]