V rozhovoru pro Radio Liberty řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, že ukrajinští obránci budou moci ve chvíli, kdy obdrží letouny F-16, útočit na libovolné vojenské cíle i hluboko na území Ruska. Přesný termín dodávek letadel však ještě neuvedl.
„Ukrajina bude mít právo na sebeobranu, včetně zásahů na legitimní ruské vojenské cíle mimo Ukrajinu,“ řekl v rozhovoru šéf NATO.
Podle Jense Stoltenberga bude Ukrajina schopna tyto stroje nasadit, až bude dobře vycvičen jak letecký, tak pozemní a další podpůrný personál. Spojenci by je podle jeho slov chtěli nasadit „raději dříve než později“, ale vše se bude odvíjet podle stupně vycvičenosti.
„Myslím, že bychom měli naslouchat vojenským expertům přesně ve chvíli, kdy jsme připraveni nebo kdy jsou spojenci připraveni zahájit dodávky a dodávky F-16. Čím dříve, tím lépe,“ řekl doslova Stoltenberg a dodal, že každý ze spojenců se sám rozhodne, zda a kdy dodá Ukrajině stroje F-16, neboť každá země má jiné politiky.
Ukrajina aktivně usiluje již delší dobu o americké stíhačky F-16, které by pomohly čelit ruské vzdušné převaze. USA loni v srpnu schválily vyslání F-16 z Dánska a Nizozemska, jakmile bude zcela dokončen výcvik pilotů.
„Nejlepším způsobem, jak uctít památku Navalného, je zajistit porážku Ruska na Ukrajině,“ prohlásil ještě v rozhovoru Jens Stoltenberg a zdůraznil, že smrt ruského opozičního politika i ruské zisky na bojišti v posledních týdnech by měly pomoci zaměřit pozornost NATO a jeho spojenců na naléhavou potřebu Ukrajinu podpořit.
USA poskytne další balíček pomoci ve výši 61 miliard dolarů, Švédsko přidá pomoc v hodnotě 7,1 miliardy švédských korun (684 milionů dolarů), Kanada urychlí dodávku více než 800 dronů za více než 95 milionů kanadských dolarů a Japonsko ohlásilo dodatečnou pomoc ve výši 106 milionů dolarů.