S novou vakcínou by se život mohl vrátit k normálu příští zimu, soudí jeden z jejích tvůrců

Profesor Ugur Sahin, jeden ze spolutvůrců nové vakcíny  (repro video: BBC.com)

Profesor Ugur Sahin, jeden ze spolutvůrců nové vakcíny | FOTO: repro video: BBC.com

Dopad nové vakcíny proti nemoci covid-19 se výrazně projeví během léta a život by se měl vrátit do normálu do příští zimy. Uvedl to jeden z tvůrců vakcíny, který se podílel na jejím vývoji ve společnosti BioNTech.

Profesor Ugur Sahin, turecko-německý lékař, imunolog a spoluzakladatel BioNTechu, si podle BBC.com také myslí, že by očkování mohlo zredukovat přenos viru na polovinu, což by vedlo k „dramatickému snížení počtu případů“.

FORUM 24 (archiv)

Minulý týden BioNTech a spoluvývojáři ze společnosti Pfizer uvedli, že předběžná analýza ukázala, že jejich vakcína by mohla uchránit před covidem-19 více než 90 procent lidí. Testů se zúčastnilo zhruba 43 000 lidí.

V rozhovoru na stanici BBC One profesor Sahin řekl, že očekává další analýzu, která by též mohla ukázat, že vakcína může snížit přenos infekce mezi lidmi a zastavit rozvoj příznaků nemoci.

Očekává se, že Spojené království dostane do konce roku 10 milionů dávek vakcíny BioNTech/Pfizer, přičemž dalších 30 milionů dávek již bylo objednáno. Očkování bylo vyzkoušeno v šesti zemích a podává se ve dvou dávkách s odstupem tří týdnů.

Starší klienti a zaměstnanci pečovatelských domů budou pravděpodobně upřednostněni, po nich budou na řadě zdravotníci a lidé starší 80 let. Dále by byli zájemci o očkování řazeni podle věku.

Profesor Sahin míní, že pokud vše půjde dobře, začne se podle něj vakcína dodávat „na konci tohoto roku nebo na začátku příštího roku“. Cílem je dodat do dubna po celém světě více než 300 milionů dávek. Větší dopad nastane podle něj později. „Léto nám pomůže, protože míra infekce v létě klesne, a naprosto zásadní je, abychom měli vysokou míru očkování do podzimu/zimy příštího roku nebo dříve,“ popisuje pravděpodobný scénář.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]