S Petrem Fialou nastupuje konečně seriózní státník. Jeho slabinou by mohly být ústupky a kompromisy

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala (se souhlasem koalice SPOLU)

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala | FOTO: se souhlasem koalice SPOLU

Dnes do své funkce nastupuje třináctý premiér České republiky. Petr Fiala je zároveň čtvrtým premiérem za Občanskou demokratickou stranu. Je to mimořádná a historická chvíle, velká šance pro Česko a také řada velkých rizik, jež stojí před novým premiérem i před celou zemí.

Fiala ovšem nenastupuje po standardním střídání vlády klasických demokratických stran. Nastupuje po bezprecedentním vychýlení české polistopadové politiky z demokratického koridoru k vládě nesystémové strany, jež je založena na vůdcovském principu jednoho bizarního miliardáře a extrémně cynického populisty, který neuznává pravidla hry.

Petr Fiala nastupuje do extrémně těžké situace. Babiš mu zanechal zemi v naprostém rozvratu a postiženou druhou nejhorší epidemickou situací ze všech zemí světa. A není zatím jisté, zda se Fialovi podaří tuto situaci zvrátit. Nastupuje také do prostředí nepřátelských médií, kde celá řada novinářů zcela otevřeně kolaboruje s Babišem a jeho mocným impériem. Agrofert přitom ovládá nejen velké mediální impérium, ale celou řadu segmentů české ekonomiky.

Složitost situace Petra Fialy je daná paradoxně i tím, že povede demokratickou vládu složenou z pěti značně rozdílných politických stran. Fialovo osobnostní nastavení klidného, seriózního a koncepčního člověka může být přitom jeho silnou stránkou při zvládnutí takto složitého vládního uskupení. Zároveň může být i jeho slabinou, když podlehne dojmu, že cestou ke společenskému i koaličnímu smíru je přílišná snaha o konsensus. Vyvedení země z tak mimořádné a kombinované krize a z chomoutu Agrofertu nebude možné bez bouchnutí do stolu a bez kroků, které budou nepopulární.

Je správné, že nyní nový premiér ukazuje dobrou vůli k zakopání příkopů a k dohodám. Tou skutečnou zkouškou nového premiéra však budou až situace, kdy půjde o to, aby prosadil složitá opatření, k nimž se zavázal voličům a jež jsou nutná pro posílení po léta destruované demokracie. Tedy k zeštíhlení státu, šetření ve státním rozpočtu a ke zlomení moci Agrofertu tak, aby pro všechny platila stejná pravidla. To zahrnuje také odklonění toků státních peněz od Babišových firem. To bude stejně náročný test Petra Fialy jako boj s covidovou epidemií.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]