S přípravou Hamáčkovy cesty do Ruska pomáhal Hrad. Je to pravda, potvrdil šéf zahraničního odboru

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a prezident Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a prezident Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky

S přípravami na cestu do Moskvy Janu Hamáčkovi (ČSSD) pomáhala i prezidentská kancelář. Webu Seznam Zprávy to potvrdil šéf jejího zahraničního odboru Rudolf Jindrák. Pomoc se podle něj měla týkat Hamáčkova záměru uspořádat v Praze summit amerického a ruského prezidenta.

„Je to pravda,“ potvrdil webu Rudolf Jindrák. „Co se týče pozvání pana prezidenta Bidena, bylo to v nějakém stadiu diskuzí s panem prezidentem i s panem premiérem, že to musí být akce, kde zvacím subjektem je prezident, protože to je prezidentská úroveň,“ dodal šéf zahraničního odboru.

Eric Drooker

Seznam Zprávám měl prozradil i to, že se o americko-ruském summitu bavili právě v souvislosti s plánovanou cestou vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy.

Podle webu tak jde o další informací, která jednoznačně vyvrací Hamáčkovu teorii kamufláže, kdy se prý jen naoko chystanou cestou do Moskvy snažil vytvořit prostředí, aby mohl český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka přiletět nepozorovaně do Prahy na konzultace kolem postupu státu v kauze Vrbětice.

Novináři Seznam Zpráv už v úterý přišli s informací, že ministr vnitra Jan Hamáček chtěl do Moskvy odjet s plánem vyměnit informace související s útokem ve Vrběticích za dodávky neschválené ruské vakcíny Sputnik a za možnost, že by se v Praze uskutečnil vrcholný politický summit Joe Bidena a Vladimira Putina.

Hamáček tvrzení odmítá a na autory článku Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou podává trestní oznámení. V civilním řízení navíc bude po vydavateli požadovat deset milionů korun, které v případě úspěchu věnuje nadaci policistů a hasičů.

„My samozřejmě jsme připraveni prokázat, že informace, které jsme napsali, jsou podložené a pravdivé. My jenom prostě důsledně chráníme naše zdroje,“ řekl ve středu České televizi novinář Janek Kroupa. Zdrojů informací má podle něj redakce víc, ne jenom jeden. „Nejsem schopen v tuhle chvíli čehokoliv, co by vedlo k odhalení mých zdrojů. Já ty lidi chci ochránit,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články