Člen slovenského permanentního krizového štábu a europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) zareagoval na slova Romana Prymuly o údajné problematické epidemiologické situaci v romských osadách na Slovensku. Obavy, které odstupující náměstek českého ministra zdravotnictví Prymula ventiloval začátkem týdne, svědčí podle Polláka o nedostatku informací a stereotypním uvažování plném předsudků.
„Čekal jsem všechno možné, ale to, že pan náměstek ministerstva zdravotnictví partnerské země bude Slovensko kritizovat navzdory faktu, že v boji proti koronaviru jsme na špičce a zavedli jsme mnoho opatření pro ohrožené skupiny, takovou kritiku jsem opravdu nečekal,“ řekl Pollák serveru Romea.cz.
Prymula se v pondělí nechal slyšet, že z hlediska epidemiologické situace považuje za problém romské osady na Slovensku. „Slovensko je obecně velmi klidné, situace je mnohem příznivější než u nás, s jedinou výjimkou, a to jsou romské osady. Tam příliš mnoho opatření neprobíhá, a to pro nás znamená svým způsobem problém, protože právě z těchto osad by mohlo dojít k migraci na naše území,“ citovala jej agentura ČTK.
Prohlášení náměstka ministra zdravotnictví je podle Polláka plné stereotypů a předsudků. „Slovensko je jedinou zemí v Evropě, která se v boji proti koronaviru výrazným způsobem věnovala i ohroženým romským lokalitám,“ zdůrazňuje Pollák, podle něhož země hned v počáteční fázi identifikovala pozitivní repatrianty a možná ohniska nákazy eliminovala už v zárodku.
„Opatření jsou vysoce efektivní a Slovensko není pro Českou republiku hrozbou. Jsem přesvědčený, že Česká republika se dokáže bezproblémově vypořádat i s případným odchodem pana Prymuly z pozice náměstka ministerstva zdravotnictví,“ prohlásil Peter Pollák pro Romea.cz.
Slovensko začalo s testováním na nemoc COVID-19 v prvních 33 vytipovaných romských osadách začátkem dubna. Vznikl plán boje s koronavirem, který představil současný premiér Igor Matovič spolu s Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou. S testováním pomáhala armáda, lidé s pozitivním výsledkem byli izolováni v karanténě.
Na riziko šíření viru v sociálně vyloučených lokalitách upozorňovaly vládu už koncem března i neziskové organizace. „I testování v Žehre probíhá bez jakýchkoliv komplikací – profesionálně, uctivě a klidně,“ hodnotila situaci zmocněnkyně Bučková. Právě romskou osadu Dreveník v obci Žehra, kde se nákaza rozšířila, krizový štáb rozdělil na čtyři zóny, zřídil tam karanténní středisko a spustil plošné testování. Podobně postupoval také v ostatních osadách, ve kterých musela být zavedena epidemiologická opatření, a situace je díky tomu pod kontrolou.