S vírou a láskou lze zvítězit i v situacích, kdy se to zdá skoro nemožné

Vánoce čili Narození Ježíše Krista (Giotto di Bondone, Assisi, freska, kolem 1310) (WikiMedia (volné dílo))

Vánoce čili Narození Ježíše Krista (Giotto di Bondone, Assisi, freska, kolem 1310) | FOTO: WikiMedia (volné dílo)

Jsou hlubiny a nárazy lidského života, které se nedají překonat jen vlastní silou. To největší, pro co se člověk dokáže nasadit a obětovat, je láska a vědomí, že hodnota a krása lidského života bude i mým prostřednictvím žít dál. Ten, komu bylo dáno stát se rodičem, a ten, kdo zažil, co je to láska, soucit a milosrdenství, ví, o čem mluvím. Ten, kdo tohle všechno letos poznává jaksi nadoraz, jsou naši ukrajinští přátelé a všichni ti, kteří jsou v dosahu Putinovy bezbožné říše zla.

Z opravdové lásky člověk nikdy nezabíjí a neničí. Naopak z lásky a pro lásku je schopen v rezervoáru své vnitřní energie objevit schopnosti a talenty, které by jinak možná zůstaly ležet ladem. Řečeno s naším česko-římským teologem Vladimírem Boublíkem (1928–1974): „Kdo je povolán k lásce, je povolán k tomu, aby nestačil sám sobě.“ Kdesi v hlubinách tohoto citu, na němž stojí přítomnost a budoucnost světa, lze u každého člověka bez rozdílu najít třeba jen drobný, ale přece živý plamen, který bych si jako teolog dovolil nazvat při vší jeho neuchopitelnosti vírou.

Čínský vůdce Si Ťin-pching vede ČLR do covidové katastrofy (WikiMedia / CC BY 2.0 (volné dílo))

Jsou to právě lidé hrdinné Ukrajiny a ti, kteří je podporují, kteří nám, lidem žijícím prozatím v bezpečí, ukazují nově a jinak vánoční příběh narození dítěte, jemuž už po dvě tisíciletí křesťané říkají Pán, Ježíš, Spasitel. Ne všechno, jak vidíme právě v současném Rusku, co se tváří jako křesťanství, je křesťanství. Boží slovo totiž musí padnout na úrodnou půdu, aby z něj mohl vzejít užitek. Část té úrodné půdy je země, kterou lidé považují za svůj domov vedle jiných zemí, a tedy domovů.

Část té úrodné půdy je lidské srdce otevřené dobru, pravdě, svobodě, toleranci a spravedlnosti, které stojí u základů jakékoliv společnosti, která má naději, že přetrvá a poznamená lidské dějiny něčím, co tu doposud ještě nebylo, co chybělo a co bylo třeba udělat. Také proto Ukrajinci nepočítají s koncem války, který jim přinese další územní ztráty, ale s vítězstvím. Nestojí o laciné smíření, které by je dříve nebo později znovu přivedlo do ruského područí.

Ten, kdo bude v katolické či pravoslavné tradici zanedlouho vítat Spasitele, jenž se tak jako mnoho dětí z rodin na útěku narodil daleko od domova, v hospodě, ve chlévě, mezi zvířaty, protože se pro jeho matku Marii a Josefa už nenašlo místo, bude toto narození prožívat s intenzitou a radostí, která byla vlastní snad ještě učedníkům prvních generací. Ten, kdo umí pokleknout před betlémem, dělá to také proto, že v tom sklonění chce zahlédnout světlo budoucnosti. Ten, kdo vede války a boří domovy nevinných lidí, žádnou budoucnost nemá, i kdyby mu k tomu žehnalo tisíc dvě stě moskevských patriarchů.

Andrej Babiš, vůdce hnutí ANO. (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Jsem přesvědčený, že spoustě lidí v té strašné nespravedlivé válce pomohla vedle osobní statečnosti a oběti také modlitba a víra. Tváří v tvář vánočnímu narození Božského dítěte je velká naděje poznat, že i Bůh má svoji lidskou tvář. Lidí, kteří třeba i po mnoha letech objevili svoji víru, bude po letošním náročném roce, v němž se otřásaly dějiny světa, nepočítaně. Zeptáme-li se těch, kteří už skoro rok zápasí o svoji budoucnost, jakou roli v jejich životě hraje víra, nebudu se mýlit, že řeknou, že jednu z nejdůležitějších. Pro lásku ke svým dětem, blízkým a ke své zemi si lidé na Ukrajině a ti, kteří jí pomáhají, potvrdili, že s vírou a láskou lze zvítězit i v situacích, kdy se to zdá skoro nemožné. Nadějeplné a požehnané Vánoce.

Zdeněk A. Eminger je křesťanský teolog, který vychází z katolicky orientovaného prostředí a je inspirován českým evangelickým porozuměním a světem umění.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články