ODS: Šabatová informuje o situaci uprchlíků velmi nepřesně

ČTK

Ombudsmanka Anna Šabatová | FOTO: ČTK

Výroky ombudsmanky Anny Šabatové o krutých podmínkách, které mají uprchlíci v detenčních centrech, zpochybnili zástupci ODS. Největší kritice podrobila Šabatová zařízení Bělá-Jezová, kde se podle jejích slov mají děti migrantů hůř než čeští vězni. Rozdílný názor ovšem mají zástupci ODS včetně jejího místopředsedy Martina Kupky, kteří toto centrum navštívili. Podle jejich zprávy je o běžence postaráno v souladu s českými zákony a jejich potřebami.

Senátorka Veronika Vrecionová, senátor Tomáš Grulich a místopředseda ODS Martin Kupka navštívili ve čtvrtek zařízení pro zajištění cizinců Bělá-Jezová, aby se na vlastní oči přesvědčili o situaci umístěných cizinců.

Eric Drooker

„V uplynulých dnech se v médiích objevila informace o tom, že situace v Jezové je katastrofální. S touto informací přišla ombudsmanka Šabatová a např. poslanec za ANO Jiří Zlatuška,“ říká Martin Kupka. „Z tohoto důvodu jsme zařízení navštívili, abychom nebyli závislí na zprostředkovaných informacích z médií. Z pozorování na místě máme zcela opačný dojem než paní ombudsmanka. O nelegální migranty je řádně postaráno a neshledali jsme žádné porušování zákonů naší země,“ vysvětluje místopředseda ODS.

Senátorka za ODS Veronika Vrecionová dodává: „Situace je složitá, ale v žádném případě jsem na místě neviděla nic z toho, co dramaticky v médiích popisovala paní Šabatová. O cizince je v rámci možností řádně postaráno. Popisovat situaci ‚jako horší než v českých věznicích‘ je zcela mimo mísu. Naopak bych chtěla ocenit práci personálu zařízení, který složitou situaci zvládá nad očekávání profesionálně.“

ČTK

Senátor Tomáš Grulich upozorňuje, že je třeba brát zřetel na dva aspekty. „Uprchlické centrum není určeno k dovolené těchto nelegálních migrantů, musí zde fungovat jasný řád a pořádek, ale to neznamená, že by se personál choval k uprchlíkům nějak nevybíravě,“ říká pravicový politik. „Na místě jsme neshledali žádné porušování zákonů. Nikoho netěší vidět děti za plotem, ale každý občan, který je na území ČR v tomto případě nelegálně, musí ctít a respektovat naše zákony,“ dodává Grulich.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner