Šablatúra patří do Babišova světa. Je to svět, v němž žádná trapnost není nemožná

Foto z večírku u Babišových ()

Jedna z nejbizarnějších zpráv, jakou jsme kdy mohli zaznamenat v České televizi, byla odvysílána ve včerejší hlavní zpravodajské relaci Události. Premiérova manželka Monika Babišová změnila svůj instagramový účet z veřejného na soukromý. Její manžel totiž vynadal jejímu příteli Ivanu Šablatúrovi, že komentoval debatu, která vznikla poté, co deník FORUM 24 okomentoval fotografie z vánočního večírku Moniky a Andreje Babišových jako nedůstojné pro rodinu předsedy vlády.

Florista Ivan Šablatúra, který na rozverné party vystupoval v převleku za kněze, se do debaty vložil s tím, že všechno je, jak má být, protože oni se „bavili na večírku a chudoba u počítače“. Pregnantně tím shrnul celkový ráz obrázkového seriálu, který premiérova žena publikuje již pár let na svém instagramu. Všechny ty dýchánky s Šablatúrou a s kamarádkami v hotelu Paloma a také procházky po obchodech a po plážích jsou totiž okénkem do života absurdní zbohatlické šlechty. Šlechty bez ušlechtilosti, ale zato vybavené Babišovými penězi z prodeje biopaliv a z evropských dotací.

V překladu ta zpráva z České televize znamená, že Babiš své ženě zakázal veřejné používání sociální sítě. Je to ale jen podobně nedůstojné, jako ta čepička a punčošky, v nichž se paní Monika s manželem premiérem a s přítelem květinářem fotila pro svůj instagramový účet.

Velmi výrazný je ovšem výprask, který utržil Ivan Šablatúra. Babiš jej označil za arogantního hlupáka, který zneužívá jeho ženu ke své reklamě. Dotkl se totiž toho nejcennějšího, co Babiš má. Jeho voličů.

Šablatúra si vysloužil škodolibý potlesk lidí, kteří to celé sledují jako absurdní divadlo. Jméno „Šablatúra“ nyní skloňujeme ve všech pádech a stalo se jedním ze symbolů těchto dní, kdy se nám premiér snaží zároveň vehementně ukázat, jak ho Evropská unie respektuje, zatímco ve skutečnosti ho vyšetřuje pro podvody. Byl to právě Šablatúra, kdo připravil premiérovi kytici pro šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Florista se pak touto kyticí pěkně pochlubil na svém twitteru. Nyní už víme, jak říká našemu předsedovi vlády. Prostě „Aďo“.

Tento náš Aďa ovšem svůj problém nevyřešil tím, že seřval Šablatúru a zamkl manželce instagram. Není to zdaleka poprvé, co nás Babiš nechal nahlédnout do svého světa plného pokleslých absurdit a dětinského exhibicionismu. Až odezní tato šaškárna, tak přijde další. To je jedna z chmurných jistot, které v našich báječných letech s Babišem máme.

Obrana před Babišem (archiv)

Až budeme psát dějiny babišismu, bude to velmi smutná přehlídka tragikomických hovadin, které Babiš vyrábí rychle a plynule jako jeho linka na toustový chleba, kterou jsme mu zaplatili z našich daní.

V těchto dějinách babišismu budou vystupovat manželé Protopopovovi (ona psychiatrička a on prodejce bicyklů), kteří uklidili Babišova syna před policií na ruský Krym. Bude tu zaznamenáno, jak premiér přísahal ve Sněmovně na zdraví svých dětí a následně udělal ze syna schizofrenika a o své dceři lítostivě sdělil, že má „bipolárku“. Bude tu vystupovat jeho mluvčí Kubovičová, která s telecím výrazem prozradila veřejnosti, že Babiš neumí psát na počítači. Svoji hroznou roli tu bude hrát sedmilhář Marek Prchal, který píše premiérovi jeho seriál „Čaulidi“.

Budou tu všechna ta slůňata, kterým Babiš před kamerami lopatou uklízel mrvu, a také lemuři, pro které postavil Čapí hnízdo. Budou tam „motýle“ a jeho milované včely, které mají řepku rády stejně jako on. A svoji kapitolu zde budou mít i jeho paměti na dobu komunismu, kdy v jeho rodině byly „tři emigračky“, což byl jasný důvod, aby ho maminka přihlásila do KSČ a aby pak sám podepsal vázací akt s StB v bratislavské vinárně U Obuvníka. Navíc se nám představí jako obdivovatel Václava Havla. Když zrovna neužívá homeopatika na křivdu.

Jednou z toho bude bláznivý film nebo drsné divadlo. Dnes v tomto filmu bohužel hrajeme i my. Je to velmi smutné a vážné proto, že tento svět Andreje Babiše zasahuje do života celé společnosti a tvoří našemu národu i současnou mezinárodní vizitku. V Babišově světě totiž není nic strašného nemožné. Není tu nemožná žádná trapnost, kterou si lze vymyslet.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Babišovy lži o evropském auditu a bezproblémovém podnikání jsou stejně dětinské jako ty jeho bipolárky, emigračky, včely a motýle. Bohužel tuto děsivou a zahanbující trapnost monitorují média v celé Evropě. Zároveň ale jeho lži hájí a opakuje jako naučenou básničku celá armáda jeho zaměstnanců ve vládě, v parlamentu a v jeho novinách. Jeho novináři s ním připravují nedůstojné propagační rozhovory a jeho komentátoři se vážně zamýšlejí nad jeho kroky a dehonestují jeho kritiky. Všichni působí, jako by si pro peníze nechali vymazat mozky z hlavy. A navíc na Babišovy lži přistupuje i část společnosti, protože jí celá řada médií nehodlá sdělit celý rozsah tohoto obrovského problému české politiky.

Je to celé zlý sen. Až se z něj Češi probudí, tak se hodně zapotí, aby Babišovo dědictví uklidili aspoň trochu tak dobře, jako náš premiér uklidil ve volební kampani tu sloní mrvu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]