Šafaříková odchází z LN. Kvůli Macháčkovi a Babišovi

Eric Drooker

Významná redaktorka Lidových novin Kateřina Šafaříková se rozhodla ukončit spolupráci s tímto deníkem. Jako důvod na svém facebookovém profilu uvedla působení svého kolegy Jana Macháčka jako poradce Andreje Babiše pro zahraniční politiku a nechuť šéfredaktora Lidovek Istvána Léka s touto situací něco dělat. Macháček podle Šafaříkové překročil princip novinářské práce, a proto se rozhodla podat v Babišově deníku výpověď. Společně s ní odchází z redakce i Kateřina Eliášová, která však své důvody konkrétně neupřesňovala. Jednalo se prý o odlišný názor s šéfredaktorem Lékem, jak by měly LN fungovat.

Náznaky nadstandardní spolupráce Jana Macháčka a Andreje Babiše prý objevila Šafaříková teprve před nedávnem. „Zhruba před dvěma týdny jsem zjistila, že můj kolega Jan Macháček je nejen komentátor LN, ale také zahraničněpolitický konzultant Andreje Babiše. Zjistila jsem to na jednom velmi konkrétním případě,“ píše Šafaříková ve svém vyjádření k odchodu. „Jan Macháček poslal začátkem dubna Andreji Babišovi svoje poznámky k nové Koncepci zahraniční politiky – Babiš v té době dostal koncepci coby lídr koaliční strany k připomínkování,“ vysvětluje novinářka. Následovalo publikování Macháčkova komentáře v Lidových novinách, ve kterém používá tytéž argumenty, jaké předtím poslal Andreji Babišovi jako podklad pro jeho politické stanovisko.

Texty jsou téměř shodné

Macháčkovi prý nepřišlo zvláštní použít téměř identický text. „Shoda obou Macháčkových textů, tedy připomínek a komentáře v LN, je 99%. V komentáři nebyl zmíněn jen jeden argument z těch, který Jan Macháček poslal Babišovi,“ říká Šafaříková. Sám autor prý nejprve autenticitu poznámek pro Babiše zapíral, ale později se rozhodl ji přiznat a dál na celou záležitost nereagoval.

Šéfredaktor nijak nezasáhl

Situaci tedy chtěla Šafaříková řešit přímo u vedení Lidových novin. „Poté jsem šla za šéfredaktorem Ištvánem Lékem s tím, že je nutné věc systémově řešit,“ popisuje. „Tvrdil, že o souběhu poradcovské a komentátorské role nevěděl, a publikaci připomínek pro Babiše překlopených do komentáře v LN označil za chybu,“ říká novinářka. S Lékem se domluvila, že do týdne navrhne řešení. „O tři dny později mi sdělil, že dospěl k rozhodnutí, že věc řešit nebude. Postavil se za Jana Macháčka s tím, že mu plně důvěřuje a v redakci je pro něj důležitý,“ překvapilo Šafaříkovou. „Co píše nebo nepíše pro Andreje Babiše, je mu jedno,“ dodál prý Léko. Kvůli této zkušenosti se později Šafaříková, bývalá redaktorka Respektu nebo České televize, rozhodla podat v Lidových novinách výpověď. „Spojení rolí, které mají zůstat nespojené a nespojitelné – spolutvůrce politiky a nezávislého komentátora této politiky – považuju za zcela nepřekročitelný princip novinářské práce. Tady byl překročen a jeho překročení akceptováno,“ vysvětluje svůj odchod zkušená žurnalistka.

Kvůli šéfredaktorovi odchází i druhá novinářka

Po necelém roce a půl odchází z Lidových novin i politická reportérka Kateřina Eliášová. Její důvody jsou zřejmé, avšak nebyla tak konkrétní jako Šafaříková. „Mám o své práci pro Lidové noviny jiné představy, než které má šéfredaktor listu István Léko. Dohodli jsme se proto, že moje práce v Lidových novinách skončí během následujících několika týdnů,“ vysvětlila serveru Mediář Eliášová. Stejně jako její kolegyně by v deníku měla působit do konce června. Eliášová i Šafaříková prý zatím nemají žádnou pracovní nabídku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články