Salám z Babišova holdingu přišel o značku kvality. Nesouhlasíme, brání se Agrofert

Eric Drooker

Salám Čeřínek od firmy Kostelecké uzeniny přišel o značku Klasa. Tu dostávají výrobci jen pro prověřené kvalitní potraviny, které musejí splňovat nadstandardní kvalitativní kritéria.

Státní veterinární správa při laboratorním vyšetření Babišova salámu prokázala nižší podíl masa, než kostelecký masokombinát uvádí na jeho etiketě. „Výrobce se tím dopustil klamání spotřebitele,“ vysvětluje na svém webu Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který tuto značku administruje.

„Naším cílem je zajišťovat, aby v portfoliu oceněných výrobků značkou Klasa byly nabízeny jen skutečně maximálně kvalitní výrobky,“ vysvětluje SZIF nároky, jimž šizený salám z Babišova kosteleckého masokombinátu vzhledem ke zjištěným nedostatkům nemohl dostát. S tím ale holding Agrofert, kam kostelecký masokombinát spadá, nesouhlasí.

„S odebráním značky Klasa nesouhlasíme,“ stojí v anonymně publikovaném příspěvku na stránkách Agrofertu. Konglomerát poukazuje na to, že předmětný salám vyrábí už dlouho a testy dosud procházel. Také sám poslal vlastní salám na kontrolu, která měla dopadnout dobře, což má dokládat údaj o obsahu masa v procentech.

Jenže agrární analytik Petr Havel takto vyčíslovaný obsah masa označuje za hloupost. „Vzhledem k tomu, že obsah masa v masných výrobcích je jedním z důležitých parametrů kvality masných výrobků, zajímají se spotřebitelé celkem logicky o tento údaj. Poněkud matoucí jsou však v této souvislosti údaje, podle nichž obsahuje produkt více než sto procent masa, což je matematicky naprostá hloupost. Je to ale také zmatečné sdělení, které by se nemělo vůbec užívat,“ napsal na server Vitalia

Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Zprostředkovává finanční podporu z Evropské unie a národních zdrojů.

Značka Klasa je na obalech celkem 1015 produktů od 227 českých a moravských výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou dostupné na stránkách www.eKlasa.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]