Šalamounský postoj Izraele k napadené Ukrajině. Nepošle jí zbraně a tanky, ale obranné systémy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (ČTK)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | FOTO: ČTK

Účinná obrana před útoky raketami a bombami ze vzduchu – to je klíčový problémy Ukrajiny. Ruské střely zasahují kritickou infrastrukturu, často však také dopadají na obytné domy, školy a nemocnice. Umírají přitom nevinní lidé. Kyjev tedy naléhavě potřebuje moderní a vysoce účinné systémy protivzdušné obrany.

Ukrajinci o ně už mnohokrát žádali též Izrael, zatím však bez úspěchu. Nyní se ovšem zdá, že došlo k zásadnímu obratu a Izraelci by mohli na Ukrajinu poslat vysoce účinná zařízení sloužící k odhalení raket, dronů včetně jejich velikostí a hrozby, kterou představují, a s vyznačením oblastí, jež jsou v ohrožení.

(FORUM 24)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu měl také Ukrajině přislíbit izraelský mobilní systém protivzdušné obrany Iron Dome. Ten je určený pro likvidaci raket krátkého doletu a dělostřeleckých granátů ráže 155 mm za každého počasí po 24 hodin denně. Jeho prioritou je ochrana civilního obyvatelstva před nepřátelskými útoky, kterým sám Izrael často čelí z pásma Gazy. Železná kopule, jak se tento unikátní systém nazývá, má účinnost větší než 90 procent.

Těžko říci, co vedlo Izrael, který dosud jakoukoliv vojenskou pomoc Kyjevu odmítal, k zásadní změně postoje. Je pravdou, že většina jeho obyvatel ruskou agresi proti Ukrajině odsuzuje a protestuje proti válečným zločinům ruské armády v Buči i jinde. Izraelci jsou rovněž pobouřeni ruskou vojenskou spolupráci s Íránem, kterou chápou jako bezpečnostní hrozbu pro svůj stát. Premiér Benjamin Netanjahu už také diplomaticky uvedl, že jeho země podniká nejmenované kroky proti íránské výrobě zbraní používané proti Ukrajině. Upřesněno, Izraelci útočí na íránské zbrojní továrny vyrábějící drony používané ruskou armádou na ukrajinském území.

Musíme si však uvědomit, že Izrael to nemá jednoduché. Na jednu stranu je příjemcem významné americké vojenské pomoci. Podle smlouvy z roku 2016 uzavřené na deset let USA posílají Izraeli každoročně necelé čtyři miliardy dolarů na výzbroj pro izraelskou armádu. Spojené státy spolu se Západem přitom tlačí na Izrael, který se zatím omezil jen na humanitární pomoc, aby poskytoval napadené Ukrajině významnější vojenskou podporu. Na druhé straně potřebují Izraelci Moskvu k tomu, aby jaksi přehlížela jejich útoky v Sýrii proti íránským revolučním gardám a radikálním šíitským islamistickým milicím.

Takže se Izrael rozhodl vyřešit tento problém po vzoru dávného židovského krále šalamounsky. Nepošle tedy Ukrajině zbraně nasazované přímo v boji s nepřítelem, jako jsou tanky, děla a tak dále, ale dodá jí raketové a obranné systémy určené prioritně k ochraně civilního obyvatelstva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články