Šaman Gabyšev, co chtěl vyhnat Putina, někam zmizel

youtube/BBC

Alexandr Gabyšev | FOTO: youtube/BBC

Místo pobytu šamana Alexandra Gabyševa není známo. Uvádí to web sibreal.org s odkazem na zprávu obhájce lidských práv Alexeje Prijašnikova. Podle něj Gabyšev zanechal vzkaz s žádostí, aby se o něj nikdo nestaral. Šaman prý předtím odešel do lesa sám.

Prjanišnikov věří, že to šaman udělal, aby snížil napětí a pozornost upřenou na něj a jeho příznivce. Tři z nich byli nedávno zatčeni a posláni do vazebního centra, jeden byl nucen odejít do Novosibirsku. Úředníci činní v trestním řízení se také pokusili kontaktovat samotného Gabyševa, ale ten se zamkl v domě a řekl, že zavolá právníky.

Současně se u vchodu, kde žije režisérka dokumentárních filmů Beata Bubenec, která o šamanovi natáčí, objevily různé výhružné a urážlivé nápisy. Dostávala také SMS zprávy s hrozbami jako: „Vypadni,“ „Proč jsi neodešla? Rozumíš tomu, co ti řekli? Dohraješ!“ „Pozor na nás! Máme dobrou paměť.“

Gabyšev se stal všeobecně známým v březnu 2019, když zahájil pěší cestu z Jakutska do Moskvy s cílem „vyhnat Putina“ z Kremlu. Hlásal: „Jdu, abych z Putina vyhnal démona. Z hlavy mu nespadne jediný vlas. Nemám právo způsobovat fyzické utrpení – to je hřích. Jde o jeho odstranění od moci, bez násilí. Násilí je zakázáno, dokonce i proti démonovi.“ Tvrdil, že ruský prezident je „produktem temných sil“ a vyhnat ho může pouze šaman. Na své cestě byl orgány státní moci zastaven a zadržen. Byl převezen na psychiatrii, ale tam ho prý prohlásili za normálního, takže mu hrozilo trestní stíhání pro vyzývání k extremismu. Nakonec měl jen zakázáno opustit místo, aby byl k dispozici pro vyšetřování. Toto ustanovení ale zřejmě nakonec přestalo platit a obviněn nebyl.

Letos v lednu se tedy vydal na cestu do Moskvy znovu. A teď je tedy neznámo kde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner