Šaman Gabyšev opět vyrazil na Moskvu vyhnat Putina a zase ho zadrželi

youtube/BBC

Alexandr Gabyšev | FOTO: youtube/BBC

Jakutský šaman Alexandr Gabyšev se podruhé vydal na pěší pochod s cílem vyhnat z Moskvy Vladimira Putina. Vyšel ještě se dvěma lidmi a čtyřmi psy. Po několika dnech byl opět zadržen policií.

Tři hodiny před Gabyševovým zatčením policie také zadržela jednoho z nejbližších šamanových společníků Jevgenije Rostokina. Ten byl převezen na republikové oddělení Federální služby bezpečnosti – FSB.

Na základě čeho k zadržení došlo, není známo.

Jak jsme tu již informovali, v březnu letošního roku Alexandr Gabyšev oznámil, že se vydává pěšky z Jakutska do Moskvy. Podle něj je ruský prezident Vladimir Putin „zplozencem temných sil“ a pouze šaman jako on ho může vyhnat silou. Celá trasa měří osm tisíc kilometrů a byla naplánována na dva roky. Gabyšev pak ušel asi tři tisíce kilometrů a cestou se k němu přidávalo mnoho stoupenců. V noci 19. září byl na hranici Burjatska a Irkutské oblasti zadržen důstojníky FSB a poslán zpět do Jakutska. Šaman byl pak umístěn na neuropsychiatrické oddělení a prohlášen za duševně nemocného.

Později bylo proti němu zahájeno trestní řízení kvůli údajným veřejným výzvám k extremistické činnosti. Podle vyšetřování se prý šaman v době od 6. do 22. května na neurčeném místě obrátil ke skupině lidí a jeho slova „obsahovala výzvu k násilným jednáním“. V září byl Gabyšev propuštěn po podpisu prohlášení, že neodcestuje. Protože však stále nepřicházelo žádné obvinění, šaman se zřejmě necítil prohlášením už vázán. Tak to také potvrdila jeho advokátka Olga Timofejevová.

Šaman zahájil svou druhou cestu do Moskvy 8. prosince. Ráno 10. prosince pak webové stránky Sibir.Realiji informovaly, že policie Gabyševa v Jakutsku hledá, aby mu předala předvolání „k provedení vyšetřování“. Policie předtím přišla domů k šamanově sestře, ta ale sdělila, že neví, kde se nachází.

Nakonec byl šaman 11. prosince propuštěn a on i jeho společníci dostali pokutu 1000 rublů. V policejním protokolu se také uvádí, že při pokusu předat mu předvolání Gabyšev vzdoroval a mával mečem, čímž způsobil jednomu policistovi natržení uniformy. I tentokrát musel podepsat prohlášení, že neopustí Jakutsko. Pokud mu ale do deseti dnů nebude doručeno obvinění, bude ho pravděpodobně považovat za promlčené. Pak by zřejmě mohl na své cestě s cílem vyhnat Putina chvíli pokračovat.

(Zdroj: Grani.ru, dw.com, interfax.ru)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner