Šaman, který šel vyhnat Putina, má v Estonsku portrét přímo naproti ruské ambasádě

Portrét Putinova odpůrce, šamana Gabyševa na náměstí v Tallinnu v galerii naproti ruské ambasádě (Twitter)

Portrét Putinova odpůrce, šamana Gabyševa na náměstí v Tallinnu v galerii naproti ruské ambasádě | FOTO: Twitter

V Tallinnu se objevil portrét jakutského šamana Alexandra Gabyševa, který se vypravil pěšky ze Sibiře do Moskvy „vyhnat Putina“. Velká malba je umístěná ve výloze galerie Draakoni v centru estonské metropole přímo naproti ruskému velvyslanectví.

Gabyšev, jehož zachycuje ústřední portrét zahajovací výstavy v Moskvě vystudovaného malíře Valerije Vinogradova „Expulze“, se vydal pěšky ze sibiřského Jakutska do Moskvy, aby vyhnal Vladimira Putina z Kremlu. Poprvé se na 8000 kilometrů dlouhou cestu vypravil v březnu 2019 a do ruské metropole plánoval dojít v roce 2021. Nastaly však komplikace. Gabyševa, který po cestě mluvil o Putinovi jako o démonovi, zatkla v září početná skupina neoznačených mužů a odvlekla ho neznámo kam, aby se posléze ocitl na vyšetření v psychiatrické léčebně. Jakutští psychiatři poté prohlásili, že je Gabyšev psychicky nestabilní a neodpovídá za své činy.

Jeho právníci z toho pochopili, že Gabyševovi hrozí nucená léčba, a tak zajistili nezávislé vyšetření, které potvrdilo, že je Gabyšev po duševní stránce zcela v pořádku. Už na první cestě šaman vzbuzoval pozornost stále více lidí a při jeho příchodu do jihoruské Čity v červenci 2019 se sešlo 700 lidí, kteří volali heslo Rusko bez Putina.

Gabyšev na shromáždění vysvětlil své pohnutky. „Bůh mi řekl, že Putin není člověk, ale démon. Nařídil mi vyhnat ho,“ vyjevil tehdy místním. V září 2019 jej však zadrželi na burjatsko-irkutské hranici, režim proti němu zahájil trestní řízení kvůli údajným veřejným výzvám k extremistické činnosti a byl pod dohledem.

Podruhé se na cestu do Moskvy vydal podle webu Pravozaščita (Právní ochrana) 8. prosince 2019. Tehdy už ale nešel sám, nýbrž v doprovodu dalších dvou mužů a několika psů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]