Šamana Gabyševa, který šel do Kremlu vyhnat Putina, ocejchovali jako nebezpečného pro společnost

repro: Meduza.io

Šaman Alexandr Gabyšev | FOTO: repro: Meduza.io

Na šamana Alexandra Gabyševa, který se vypravil pěšky ze Sibiře do Moskvy, aby „vyhnal Putina“, sepsali psychiatři „posudek“, podle něhož je dotyčný muž „nebezpečný sobě i ostatním“. Výše uvedený cejch má na svědomí „lékařská komise“ nejmenovaného neuropsychiatra ze sibiřského Jakutska.

Předmětnou komisi nemocnice ustanovila 29. května bezprostředně poté, co Gabyšev adresoval hlavnímu lékaři oficiální žádost o zamítnutí další hospitalizace. Komise vzápětí učinila pravý opak toho, oč ji jakutský šaman žádal – vydala závěr o tom, že je Gabyšev nebezpečný sobě i svému okolí.

Gabyševa před režimem brání obhájce lidských práv Alexej Prjanišnikov. Ten podle informací portálu Sibreal.org hodlá dnes podat žalobu proti šamanově nedobrovolné hospitalizaci. Podobný krok už učinila minulý týden právnička Olga Timofejeva, když podala žalobu požadující Gabyševovo propuštění a prohlásila jeho nucenou hospitalizaci za nezákonnou. Také podle ní policie šamana 12. května zadržela „bez právních důvodů“.

Pavel Hofman

Alexandr Gabyšev se loni v březnu vypravil ze sibiřského Jakutska pěšky do Moskvy, aby tam provedl „obřad vyhnání Putina“. Ten, jak ujišťoval, měl proběhnout bez jakéhokoli násilí. „Jdu, abych z Putina vyhnal démona. Z hlavy mu nespadne jediný vlas. Nemám právo způsobovat fyzické utrpení – to je hřích. Jde o jeho odstranění od moci, bez násilí. Násilí je zakázáno, dokonce i proti démonovi.“ Ani tak se mu ale jeho záměr nedaří naplnit. Na jeho cestě, na které ušel už 3000 kilometrů, Gabyševa nejdřív chytilo komando asi dvaceti neoznačených mužů, které jej  odvleklo na psychiatrii. Tam ovšem šamana údajně prohlásili za normálního, takže mu hrozilo trestní stíhání pro vyzývání k extremismu.

Průběh současné hospitalizace nasvědčuje tomu, že lékařský personál spolupracuje s režimem. Ten se šamana očividně zalekl, neboť se na své výpravě stal velmi populárním. Lidé s ním pořizovali videa, která se na sociálních sítích těšila velkému zájmu uživatelů. Šamana tak na cestě provázelo stále více lidí, kteří také sdíleli jeho kritický pohled na vůdce Putina. Kreml tak měl důvod k obavám, že by Gabyševův příchod do Moskvy provázela i protirežimní demonstrace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner