Šance na rychlejší očkování. Evropská léková agentura dala zelenou vakcíně firmy Moderna

Wikipedia, public domain

Vakcína americké společnosti Moderna v chladničce | FOTO: Wikipedia, public domain

Evropská léková agentura (EMA) se vyslovila pro schválení vakcíny proti koronaviru firmy Moderna pro očkování v Evropě. Ještě ji musí schválit Evropská komise.

Výbor EMA doporučil k registraci pro očkování v Evropě vakcínu americké firmy Moderna.  Konečné rozhodnutí je na Evropské komisi, kladný verdikt je však téměř jistý a pravděpodobně zazní ještě dnes. V případě první vakcíny to unijní exekutiva stihla během několika hodin po rozhodnutí EMA. Předmětná vakcína by se stala druhým očkovacím preparátem proti nákaze SARS-CoV-2, jejž EMA doporučila. Zmíněná agentura, která prověřuje účinnost a bezpečnost očkovacích látek a léků, obvyklý proces na nátlak zemí EU zásadně urychlila.

Očkovací látka Moderny prokázala v klinických studiích podobnou účinnost jako již používaná vakcína firem Biontech a Pfizer, ve srovnání s ní však má tu přednost, že může být skladována při teplotě minus 20 stupňů Celsia namísto minus 70 stupňů, při nichž je třeba skladovat stávající vakcínu.

Evropská unie u Moderny objednala 160 milionů dávek předmětné vakcíny. Stejně jako vakcína Pfizer je i ta od firmy Moderna založená na technologii mRNA. Ta je sice nová, ale ne neznámá – vědci se jejímu vývoji věnují posledních 30 let. Vakcíny mRNA neobsahují živý virus a není tedy žádné riziko, že by u očkované osoby vyvolaly onemocnění, proti kterému se očkuje. Na rozdíl od tradičních vakcín neobsahuje vakcína mRNA žádnou infekční částici a lze ji také vyrobit v kratší době.

Technologie mRNA byla již využita k přípravě vakcín proti virům, např. chřipce, onemocnění virem Zika, vzteklině a cytomegaloviru, a proti některým typům nádorů. V onkologii je vakcinace mRNA v rámci preklinických a klinických studií používána ke kódování nádorových antigenů stimulujících imunitní odpověď zaměřenou na odstranění nebo zmenšení maligních nádorů. Více informací o tomto druhu vakcíny uvádí Státní zdravotní ústav.

Očkovací látku Moderna aplikují ve Spojených státech od 21. prosince. Používá se již také v Kanadě. Mimo Severní Ameriku ji jako první schválil Izrael.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner