Šanci na spojení sil jsme promarnili. Děláš z nás soupeře, vzkazuje písničkář Ziggy Mikuláši Minářovi

Mikuláš Minář a Ziggy Horváth společně na podiu Milionu chvilek (facebook Ziggyho Horvátha)

Mikuláš Minář a Ziggy Horváth společně na podiu Milionu chvilek | FOTO: facebook Ziggyho Horvátha

Známý občanský aktivista písničkář Zbyněk „Ziggy“ Horváth, který vystoupil na mnoha demonstracích coby hlas výrazně kritický k Andreji Babišovi či vládě, se objevoval i na pódiu po boku hlavní tváře iniciativy Milion chvilek pro demokracii, jejího předsedy Mikuláše Mináře. Nyní však ostrým veřejným prohlášením reaguje na Minářovo oznámení, že opouští post předsedy Milionu chvilek a hodlá založit nové politické hnutí, podle posledních vyjádření nejspíš s Janem Čižinským, se kterým aktuálně vyjednává. „Teď budeme političtí soupeři,“ říká Minářovi Ziggy, který v nadcházejících krajských volbách kandiduje za hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

Co si mají lidé myslet o záměru založit novou politickou stranu poté, co Milion chvilek znovu a znovu volal po spojování současných opozičních stran a dokonce jim to „ukládal“ za úkol? Zaznívaly též výzvy k občanům, aby do zavedených demokratických stran vstupovali a tak jim pomáhali. Nic o tom, že mají zakládat další a další strany či hnutí, které budou těm stávajícím konkurovat. K mnoha rozhořčeným řadovým účastníkům demonstrací, zklamaným nečekaným aktuálním zvratem, se tedy přidávají i spolupracovníci z řad aktivistů Milionu chvilek. Jako je Ziggy Horváth. Na své oficiální facebookové stránce píše:

Mikuláš Minář právě zveřejnil svůj záměr založit nové politické hnutí. Považuji za důležité reagovat. Upřímně, otevřeně a snad i včas.

Milý Mikuláši,

„Tvé jízdy“ se bohužel nezúčastním. Uvěřil jsem, že nám jde o podporu a sjednocení demokratických sil, a zaplatil jsem celým svým životem a dosavadním kreditem za jízdenku v jiném vlaku. Jak dobře víš, jsem jedním z těch, kteří vyslyšeli Tvou výzvu, a kandiduji jako nezávislý za STAN ve svém, Zlínském kraji. Hanbou bych se propadl, kdybych měl přesednout a pokračovat v „jízdě“ s někým, kdo nám, krajským lídrům Milionu chvilek, popřál šťastnou cestu se slovy, že se nesmíme dále exponovat v MCh a na cestu se nám dostane nulové podpory, protože „MCh přece nebude nikomu sloužit jako výtah k moci“. Ano, to jsou Tvá slova. Tvrdá a pro lidi, kteří jdou hrdě do boje za záchranu hodnot, které nás spojují, věř mi, i velmi bolestivá…

Co se týče našich společných „úspěchů“, myslím, že je čas přiznat si chlapsky, že ony velkolepé demonstrace, pro jejichž úspěch jsme všichni dělali maximum, naprosto selhaly. Byli jsme pouhou kulisou a bezradnými pozorovateli systematického uchvacování státu zločincem Andrejem Babišem. Na mé volání po demonstracích podle slovenského vzoru, které by osvobodily naši vlast od vlády slovenského mafiána, se mi od Tebe dostalo ujištění, že se soustředíme na vítězství demokratických sil v letošních volbách. Ty jsou za dveřmi a činnost MCh, namísto slibované podpory těchto sil, plyne tiše někam do uprdnuta. A teď, tramtadá – máme tady nové hnutí!

Milý a vzácný Mikuláši, přeji Ti hodně štěstí ve Tvé politické kariéře, pro kterou jsem spolu s tisíci dalších nevědomě udělal, co bylo v mých silách. Teď mě čeká spousta práce na záchraně zcela identického, léty prověřeného a zavedeného hnutí, které bude mít o dalšího soupeře na politické scéně více. Ano, budeme soupeři. Tvé hnutí nesebere jediný hlas Andreji Babišovi, komunistům ani dalším politickým šmejdům. Zásadně ale ohrozí tři demokratické subjekty bojující o přežití.

Svou šanci na spojení sil jsme právě trestuhodně promarnili. Omlouvám se tímto všem podobně zklamaným. Tato „jízda smrti“ nebyla nikdy mým cílem. — Ziggy Horváth

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]