Šanci upevnit pozice Rusům nedáme. Jednat se bude až v příštím roce, řekl Davyd Arachamija

Davyd Arachamija  (Vadym Sarakhan, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Davyd Arachamija | FOTO: Vadym Sarakhan, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Předseda poslaneckého klubu ukrajinské vládní strany Sluha národa Davyd Arachamija, který vedl ukrajinskou delegaci při jarních rozhovorech s Rusy, odhadl, že šance na jednání s Ruskem by se mohla objevit v druhé polovině příštího roku, před blížícími se prezidentskými volbami ve Spojených státech a v Rusku v následujícím roce. Nyní Moskva podle Arachemiji nastoluje otázku rozhovorů, protože potřebuje čas na obnovu sil.

„Upřímně řečeno, myslím si, že to bude až tehdy, kdy volební cykly ve Spojených státech a Rusku začnou fungovat, tedy někdy v druhé polovině příštího roku, kdy už se nastartuje klání v prezidentských volbách v USA. A k tomu v roce 2024 budou volby i u Putina. A všichni budou muset politicky něco předvést,“ prohlásil v ukrajinské televizi Arachamija podle agentury Unian.

(Týdeník FORUM)

Domnívá se, že Putin není s to vykázat nějaké vojenské úspěchy, a proto Rusko se nejspíše bude snažit „cosi předvést národu na diplomatické frontě“. Nyní ale Rusko znovu nastoluje možnost obnovení mírových jednání jen proto, že potřebuje čas, aby se ruská vojska mohla „znovu nabít“.

„Přeskupují se, mají potíže se zbraněmi, s municí. Prostě potřebují čas, aby upevnili své pozice. Ten čas jim nedáme,“ řekl.

Ukrajinské síly od léta podnikají protiofenzívu, která jim přinesla úspěchy v podobě osvobození značné části Charkovské oblasti na severovýchodě země a nyní i osvobození Chersonu na jihu Ukrajiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články